Drny, plíseň... Trávníkář v akci | E15.cz

Drny, plíseň... Trávníkář v akci

Kubelka Aleš

Kvalitní fotbalový pažit potřebuje pravidelnou péči. V Kolíně ji obstarává mistr „trávníkářského cechu“ Jan Kopecký.

Koukejte vypadnout z tý trávy, ale okamžitě! Takhle před lety řval na stadionu na Letné na novináře správce fotbalové plochy Sparty. Žurnalistovi nebylo v tu chvíli nic platné, že po jeho boku stála tehdy čerstvá posila klubu Ludovic Sylvestre a že se oba pohybovali po kraji hřiště, daleko za autovou čárou. Nepomohla ani přímluva mluvčího Sparty – focení se přesunulo do útrob stadionu… Tahle historka dobře ilustruje vztah správců hřišť k jejich „pokladu“. „Tak přísný nejsem. Ale té reakci se nedivím. Než se udělá kvalitní trávník, je to pořádná piplačka,“ říká Jan Kopecký, správce stadionu divizních fotbalistů Kolína. Před dvanácti lety ukončil soukromé podnikání a začal pracovat na stadionu. „Fotbal jsem hrál čtvrt století. Dění kolem kopané mě vždycky bavilo,“ vypráví kolínský groundsman (anglický výraz pro člověka starajícího se o travnatá hřiště – pozn. aut.). V popisu práce má péči o tři travnatá hřiště a jedno s umělou trávou. „Kromě toho se starám o celý areál, například topím,“ říká Procházka. S manželkou, která pro změnu pere dresy všech kolínských hráčů, bydlí přímo na stadionu.

Hnojit, stříkat!

Co taková péče o fotbalový trávník obnáší? „Je to šichta od rána do večera. Sekání, válcování, ušlapávání drnů, hnojení, kropení. Je toho spousta,“ vypočítává fotbalový nadšenec.
Sekačku na trávník skoro nevypíná. „Sice máme jedno hlavní hřiště, kde hraje A-tým Kolína, ale to nehraje roli. O všechny travnaté plochy se starám stejně,“ říká Kopecký.
Základem krásného a odolného trávníku je hnojení. „Dělám to jednou měsíčně. Používám ledek či minerální hnojivo NPK,“ popisuje Kopecký. Volba správného hnojiva má vliv nejen na kvalitu a životnost povrchu, ale také na sytost barvy.
Poučka, že kde není voda, není trávník, platí i ve sportovním prostředí. „V pět ráno zapnu automatické trysky. Na hlavním hřišti je jich třináct,“ líčí Kopecký. Voda se musí dostat až ke kořínkům, tedy zhruba osm centimetrů do země.

Strašák plíseň

Před zimní přestávkou fotbalových soutěží musí správce připravit hřiště na období mrazů. „Zašlapat drny a zválcovat. To už jsem udělal. A pak už je to na přírodě,“ říká Kopecký. Během zimy sleduje plochu s obavou, zda trávník nenapadla plíseň, jeden z největších nepřátel správců hřišť.
„Loni byly tuhé mrazy. Trávě pod sněhem pak chyběl vzduch a tím plíseň vzniká. Bojujeme proti ní speciálními postřiky,“ vysvětluje Kopecký.
Trávník v Kolíně, po kterém se na podzim proběhl například reprezentant Jiří Štajner, si podle Kopeckého lidé kolem fotbalu chválí. „Ještě nikdo si na jeho kvalitu nestěžoval. Alespoň ne mně. A jeden z delegátů utkání mi nedávno řekl, že tak kvalitní pažit nemají ani některá ligová mužstva,“ chlubí se správce Kopecký.

Autor: Kubelka Aleš
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!