Dva britští nadšenci zrekonstruovali prastarý počítač | E15.cz

Dva britští nadšenci zrekonstruovali prastarý počítač

Roger Holmes a Rod Thomas zrestaurovali 50 let starý počítač.
Roger Holmes a Rod Thomas zrestaurovali 50 let starý počítač.
• 
ZDROJ: Profimedia

Miloslav Hamřík

Padesát let je v oboru informačních technologií opravdu dlouhá doba. A právě tak starý je počítač ICT 1301, přezdívaný Flossie. Jeden z nejstarších počítačů na světě, který si zahrál i po boku Jamese Bonda v podání Rogera Moora znovu ožil pod rukama dvou expertů.

Ti jej přivedli zpět k životu v kůlně a nad jeho zprovozněním strávili kolem dva a půl tisíce hodin. Padesát let starý počítač se tak stal nejstarším funkčním počítačem ve Velké Británii.

Rod Thomas a Roger Holmes se jej snažili zprovoznit devět let a za tu dobu se potýkali se zhruba tisícovkou problémů. Nyní oba zapálené techniky čeká nezaviděníhodná práce. K tomu, aby obnovili systém a software počítače, musí použít 27 cívek s magnetickou páskou a 100 tisíc děrných šťítků.

Sami vědci odhadují, že k obnově softwaru jim 'postačí' půl roku. Než se ovšem do obnovy pustí, potřebují pro počítač najít vhodnější umístnění. Nyní je stroj umístněn v kůlně na farmě v hrabství Kent. „Zkoušíme domluvit několik míst, kam by se mohl stroj eventuálně přesunout,“ říkají technicky zdatní senioři.

Počítač si zahrál nejen ve filmu s tajným agentem Jamesem Bondem (na snímku ve filmu Muž se zlatou zbraní), ale objevil se též v britském seriálu Doctor Who. Autor: Profimedia

Počítač nepatří zrovna mezi drobečky, váží zhruba pět tun. Ani jeho výkon v dnešní době příliš neoslní, protože váš smartphone je pravděpodobně desetkrát výkonnější. Z původních 150 vyrobených kusů existují už jen čtyři exempláře. Jediným funkčním je právě tento přístroj. Všechna data z něj by se vešla na jediné CD, které by zůstalo ze dvou třetin nezaplněné.

Autor: Miloslav Hamřík

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.