Dva pacienti dostali ojedinělý kus lebky | e15.cz

Dva pacienti dostali ojedinělý kus lebky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neurochirurgové českobudějovické nemocnice zacelili dvěma pacientům lebku zvlášť šetrným způsobem. Jako první v České republice.

Nadsázka o děravé hlavě je úsměvná jen do té doby, než se stane skutečností. Na vlastní kůži si pocit, že jim chybí část lebeční kosti, vyzkoušeli Zdeněk Kvapil z Římova a Monika Šimková z Prachatic. Měli štěstí v neštěstí, protože po novém typu lékařského zákroku mají šanci zotavit se co nejsnáze a bez kosmetických následků.
„Věděl jsem, že mě čeká operace, která je u nás nová. Ale neváhal jsem ani chvíli. S dírou v hlavě se chodí špatně,“ řekl osmapadesátiletý Kvapil, který zákrok podstoupil v prosinci. Předtím mu lékaři v létě odstranili z hlavy nádor a museli mu odebrat i část lebky. Kost, kterou mu vrátili, už ale tělo nepřijalo. Proto rozhodli, že chybějící kus nahradí biokeramickým materiálem, který se jmenuje hydroxyapatit. Chemickým i fyzikálním složením je podobný kostní tkáni, což na rozdíl od cizorodých náhrad umožňuje vrůstání buněk a postupnou přeměnu v živou kost.
Na počátku je počítačový model lebky ve 3D. „Samotná operace netrvá déle než hodinu, náročná je však příprava implantátu. Je třeba ho vyrobit přesně na míru konkrétnímu pacientovi, což týmu odborníků trvá asi osm týdnů,“ vysvětlil zástupce primáře neurochirurgie Vladimír Přibáň. Nový implantát stojí zhruba 250 tisíc korun, což je až třikrát víc než ty dosud používané. Velkou výhodou je, že zásadně snižuje riziko komplikací, třeba infekce. Budějovická nemocnice oba zaplatila a bude jednat s pojišťovnami, aby zákroky proplácely.
Monika Šimková měla problematické místo nad pravým okem a má naději, že se rána zahojí bez viditelných následků. „Jsem týden po operaci a cítím se dobře, hlava mě nebolí,“ usmála se padesátiletá žena. Předtím si oba pacienti museli hlavu chránit helmou. „Teď si nejvíc přeju, abych mohl zase normálně vegetit,“ těší se Kvapil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video