EBay oddělí PayPal do samostatné firmy, pošle jej na burzu | E15.cz

EBay oddělí PayPal do samostatné firmy, pošle jej na burzu

EBay oddělí PayPal do samostatné firmy, pošle jej na burzu
Platby prostřednictvím mobilního telefonu
• 
ZDROJ: Jason Howie, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Americká internetová aukční síň eBay vyčlení svou rychle rostoucí divizi elektronických plateb PayPal do samostatné firmy, jejíž akcie se budou obchodovat na burze. Oddělení by mělo nastat ve druhé polovině příštího roku, uvedla eBay.

Správní rada eBay došla podle sdělení k závěru, že oddělení obou společností bude nejlepší cestou k dalšímu růstu a také nejlépe prospěje akcionářům.

„Důkladné strategické přezkoumání ukazuje, že udržovat eBay a PayPal spolu po roce 2015 by bylo jednoznačně méně výhodné pro oba podniky,“ uvedl podle agentury Reuters šéf eBay John Donahoe. Ten se přitom až dosud vzpíral oddělení PayPalu, které prosazovali někteří investoři v čele s Carlem Icahnem.

V červnu PayPal opustil její ředitel David Marcus. Do vedení divize nyní společnost eBay jmenovala dosavadního manažera finanční společnosti American Express Dana Schulmana.

Přes 140 milionů uživatelů

PayPal vznikl na konci 90. let a jeho akcie vstoupily na veřejný trh v roce 2002. Brzy poté jej za 1,5 miliardy dolarů (dnešních asi 33 miliard korun) koupil eBay. Na konci loňského roku měl PayPal 143 milionů uživatelů, o 16 procent více než o rok dříve.

Někteří investoři se domnívají, že PayPal by jako nezávislý podnik mohl mít větší možnosti růstu, protože by mohl přilákat další internetové obchodníky, kteří jsou konkurenty eBay. PayPal by se měl také připravit na očekávaný velký nástup konkurenčního platebního systému Apple Pay, který technologický gigant Apple představil tento měsíc.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!