Economist: V roce 2013 je nejlepší narodit se ve Švýcarsku | E15.cz

Economist: V roce 2013 je nejlepší narodit se ve Švýcarsku

Economist: V roce 2013 je nejlepší narodit se ve Švýcarsku
Novorozeně - ilustrační foto.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

hop

Kde byste chtěli, aby se narodilo vaše dítě? Vlivný britský časopis Economist srovnal 80 zemí a vytvořil jakousi hitparádu. V žebříčku nazvaném „Index, kde se narodit v roce 2013“ patří první místo Švýcarsku.

Při sestavování žebříčku vzali jeho autoři v potaz 11 různých ukazatelů – od objektivních ukazatelů jako je demografie nebo ekonomika až po výsledky subjektivních anket, v nichž lidé odpovídají na otázku, jak jsou šťastní. Někteří čtenáři se proto pod článkem na stránkách Economistu podivují například nad tím, proč se Peru umístilo lépe než Chorvatsko a Maďarsko nebo že si Sýrie stojí lépe než Ukrajina.

Kde se narodit v roce 2013 aneb žebříček podle listu Economist.Kde se narodit v roce 2013 aneb žebříček podle listu Economist.Autor: Economist

Prvních pět příček patří kromě zmíněného Švýcarska Austrálii, Norsku, Švédsku a Dánsku. Podobný žebříček sestavoval Economist už v roce 1988. Tehdy mu dominovaly Spojené státy. Ty se mezitím propadly na 16. místo. Důvod? Dnes narození Američané zdědí velké dluhy po početně silné generaci.

České republice přisoudili autoři 28. místo spolu se Španělskem, Kostarikou a Portugalskem.

Autor: hop
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!