Erbenova Kytice dostala podobu komiksu, stalo se tak již podruhé

Karel Jaromír Erben Kytice

Karel Jaromír Erben Kytice Zdroj: repro E15

Komiksovou podobu, kterou vytvořilo 12 mladých českých ilustrátorů, dostalo jedno ze základních děl české literatury, Erbenova Kytice. Kniha zahrnuje všechny balady, autoři je ale zasazují do jiných prostředí, pro vizuální podobu drsných příběhů využívají různých stylů.

Čítankové dílo dostává v roce 205. výročí Erbenova narození komiksovou podobu už podruhé. Knihu Komiksová Kytice dnes autoři a vydavatelé představili novinářům.

Soubor Erbenových balad vyšel prvně jako komiks před deseti lety v nakladatelství Garamond. Nechtěli jsme se vůči němu vymezovat, spíše jsme hledali něco, co by fungovalo mezigeneračně a oslovilo i mladé čtenáře, kteří příliš nečtou, řekla ČTK Natálie Sahulová z grafického studia DRAWetc, které vydání nové knihy iniciovalo.

Knihu vydává jako svůj první titul nakladatelství Transmedialist. Komiksová Kytice je první ze zamýšlené edice Český Grimm. Jejím hlavním cílem je podle vydavatelů "uspokojit vášeň a zájem o českou mytologii, legendy, tradice a rituály, které po staletí významně ovlivňují naše životy". Názvem edice chtějí podpořit tradice vyprávění starých příběhů a navázat na bratry Grimmy, kteří byli sběratelé mýtů, legend a pohádek v Německu podobně jako v českých zemích Karel Jaromír Erben. A Komiksová Kytice má být vizuálním zpracováním jeho sbírky básní.

"Jedna věc je předloha od Erbena, druhá, jak to dotáhnout. O dramatizaci textů se postaral Delarock, legenda pražského graffiti," řekl dnes Vladimír Strejček ze studia DRAWetc. Tvůrce vystupující jako Delarock také vytvořil jednostránkové ilustrace ke dvěma baladám, úvodní Kytici a Věštkyni; ostatní balady mají podobu komiksu. Všechny uvozuje plný původní Erbenův text, v komiksu pak jsou použity texty dle uvážení každého kreslíře.

"Vybírali jsme ilustrátory tak, aby skladba byla nejen pestrá, ale aby na sebe i navazovaly styly. Výsledek jde napříč časem, napříč styly, žánry a zahrnuje i různé typy komiksového zpracování," řekl Strejček.

Sám vytvořil Polednici ve stylu, který může připomínat Káju Saudka, dalšími kreslíři byli Petr Holman, Vojtěch Velický, Kateřina Bažantová, Tomáš Motal, Jan Gruml, Dominik Miklušák, Karel Cettl, Marek Rubec, Longiy a Marco Turini. V některých baladách jsou známé brutální scény jen naznačeny, jinde jsou přesně popisně zobrazeny, jako třeba ve Vodníkovi či Zlatém kolovratu.