Evans si druhým místem v časovce zajistil triumf na Tour

Cadel Evans

Cadel Evans

Australský cyklista Cadel Evans skončil druhý v předposlední 20. etapě Tour de France, časovce na 42,5 kilometru, a prakticky si tak zajistil svůj premiérový celkový triumf. Dosavadního lídra Andyho Schlecka z Lucemburska, na kterého před startem ztrácel 57 vteřin, porazil o dvě a půl minuty. Dnešní časovku v Grenoblu vyhrál Němec Tony Martin.

Čtyřiatřicetiletý Evans, který byl v letech 2007 a 2008 na Tour druhý, dnes vyjel na trať se ztrátou 57 sekund na lídra průběžné klasifikace Andyho Schlecka. Lucemburského jezdce nakonec porazil o dvě a půl minuty a převlékl se do žlutého trikotu.

Před závěrečnou nedělní etapou s cílem v Paříži, ve které se tradičně nezávodí, vede Evans o minutu a půl. Za ním se seřadili bratři Andy a Fränk Schleckové a na Tour se tak poprvé v historii postaví na stupně vítězů sourozenci.

Martin porazil Evanse o sedm vteřin a připsal si první etapový triumf na Tour v kariéře. Třetí v časovce skončil obhájce a trojnásobný vítěz Tour Alberto Contador a celkově je pátý. Český cyklista Roman Kreuziger dojel do cíle časovky na 99. místě se ztrátou přes šest minut. V průběžné klasifikaci patří jezdci stáje Astana 113. příčka.

„Asi to z pohledu bojů o čelní příčky dopadlo podle očekávání. Dalo se předpokládat, že Cadel na Andyho dost najede, nakonec ho porazil přesvědčivě. Zajel skvělou časovku a gratuluju mu,“ uvedl na svém webu český cyklista Roman Kreuziger.

Tour de France, cyklistický závod - 20. etapa: Grenoble - Grenoble(časovka jednotlivců na 42,5 km):

1. Martin (Něm.) 55:33