EXKLUZIVNĚ: Karel Pavela opět bojuje o svůj zrak | E15.cz

EXKLUZIVNĚ: Karel Pavela opět bojuje o svůj zrak

Karel Pavela z Teplic nad Bečvou, kterému po třiapadesáti letech vrátila unikátní operace zrak, opět téměř přestal vidět. Bojuje ale dál.

Bylo to jako zázrak. Po třiapadesáti letech života ve tmě Karlu Pavelovi loni lékaři díky unikátní operaci vrátili zrak. Jenže Pavela viděl jen sedm měsíců. Pak se mu vidění znovu zhoršilo a dnes rozpoznává jen světlo, tmu a pohyb. Dvaasedmdesátiletý muž bojuje dál a věří, že mu lékaři znovu pomohou. Sedmička, která o Pavelově případu informovala jako první, jeho příběh dál sleduje.

Pavela díky týmu očního chirurga Pavla Stodůlky ze zlínské kliniky Gemini poprvé uviděl svou ženu, své syny, mohl odhodit slepecké písmo a číst knihy. Když o zrak znovu téměř přišel, víru už neztratil. Nadějí je pro něj nová, náročná operace, která ho čeká v nejbližších dnech. „Jak se říká, víra tvá tě uzdravila,“ říká Pavela, který oslepl v sedmácti letech při nehodě ve slévárně.

Dál srší humorem a optimismem. I přesto, že nikdo zatím nedokáže říct, jestli mu další operace pomůže. „Nejsem z toho smutný. Primář mi řekl, že je pořád naděje, že znovu uvidím. Nemám důvod mu nevěřit. Bojuju dál. Beru to jako nutnost. To, aby někdo prohlédl po tolika letech, je ve světě ojedinělé, je zázrak, že se to povedlo,“ říká Pavela.

V úspěch operace věří i oční chirurg a primář Pavel Stodůlka ze zlínské kliniky Gemini. „Pan Pavela díky naší operaci a jeho nezměrnému optimismu a chuti vidět dosáhl velmi podstatného zlepšení vidění až do stádia, že byl schopný číst bez lupy a bez brýlí. V současnosti se jeho vidění bohužel zhoršilo, protože má poškozenou sítnici. Ale věříme, že se po další operaci jeho zrak opět zlepší,“ tvrdí Stodůlka.

Když o úspěchu zlínské kliniky a o operaci, která vrátila Karlu Pavelovi zrak, informovala začátkem února Sedmička, novináři si v bytě Pavelových podávali dveře. „V únoru, březnu a dubnu se tady vystřídaly všechny televize, jeden novinář za druhým. Lidé mě na ulici zastavovali, podávali mi ruku a říkali, jak mi přejí, že opět vidím. Hlásily se ke mně ženy, které jsem masíroval, viděl jsem je poprvé,“ líčí Pavela, který si udělal masérský kurz poté, co oslepl.

Více se dočtete ve čtvrteční Sedmičce

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!