Exkluzivní rozhovor s Radkou Ondriášovou, první starostkou v historii Hranic

Podle koaliční dohody by město měla vést Radka Ondriášová. Byla by tak v historii města první starostkou. Jak to ovlivní její soukromý život? Změní svůj šatník, image?

Dvanáct členů z nového třiadvacetičlenného zastupitelstva se shodlo se na tom, že starostkou Hranic bude sociální demokratka Radka Ondriášová a místostarostou Miroslav Wildner. Ještě své rozhodnutí ale musí odhlasovat na prvním jednání, které se uskuteční ve středu 10. listopadu od čtyř hodin odpoledne v hranické sokolovně.

V Hranicích už přitom nastala situace, že dohodu zastupitelé nakonec porušili. Radka Ondriášová zatím ale obavy nemá. „Nemohu a nechci pochybovat o spolupráci na jejím počátku,“ říká Ondriášová, která už zanedlouho může jako první dáma v historii Hranic usednout do starostovského křesla.

Jak vnímáte to, že zřejmě budete historicky první starostka v Hranicích?

Myslím, že je jedno, jestli je to muž, nebo žena. Důležité je, aby jste věděli, co chcete.

Nemáte obavy z toho, jak vás budou vnímat muži?

Nevím, proč by s tím muži měli mít problém. Na druhou stranu si myslím, že ženy mají skromnější, praktičtější pohled na věc, ale na druhou stranu také emotivnější.

Jak se případná nová pozice podepíše na vašem soukromí?

Tím, jak je člověk víc vidět, soukromí ztrácí. A také tato práce zabere víc času, budu mít míň času na koníčky.

Co mezi ně patří?

Cestování, cyklistika, volejbal, pěší a vysokohorská turistika. Dřív jsem byla velký filmový fanda a velký čtenář. Dnes je mým největším koníčkem Mongolsko.

Je vám osmatřicet let, jste svobodná. Uvažujete o založení rodiny?

Nikdy jsem nepochybovala o tom, že chci svoji rodinu a jednou i děti, ale ne vždy se mohou člověku splnit všechna jeho přání. Ovšem i starší ženy dnes mají dítě.

Jste nejmladší z nových zastupitelů. Jak to vnímáte?

Byla jsem nejmladší i ve stávajícím zastupitelstvu. Díky voličům v zastupitelstvu nestárnu, což se mně líbí. I když šediny už bohužel mám. Ale vážně, myslím si, že mám ten správný věk, že už za ty roky něco vím, že jsem se stačila něco naučit a že nejsem žádná rychlokvaška.

Na starostovské židli usedla před vámi spousta významných osobností. Máte mezi nimi i nějaké vzory?

Odmalička si pamatuju jméno prvního českého starosty, doktora Františka Štromoty. Ráda vzpomínám na starostu Rudolfa Nováka, s nímž jsem měla možnost čtyři roky pracovat.

Plánujete nějakou změnu image, účesu, šatníku?

Netušila jsem, že se změnou funkce musí člověk měnit šatník, účes. Mám tak strašný šatník? Nehodlám ho výrazně měnit. Za účes nemůžu dát ruku do ohně. Jsem schopná vlasy ostříhat maximálně na ježka.

Jaká bude první věc, kterou uděláte, pokud vás zvolí do funkce starostky?

Sejde se vedení města a pobavíme se o prioritách, které máme.

Co mohou obyvatelé města očekávat?

Dokončíme rozjeté akce. Nejbližší je azylový dům pro matky s dětmi ve Slavíči. Pak plánujeme zateplení Domova důchodců v Hranicích. Pokud získáme dotaci, tak bychom tam chtěli udělat park, který by propojil život důchodců s obyvateli okolních domů. Počítáme tam s prvky pro děti i starší lidi, aby si mohli protáhnout tělo. Líbilo by se mně, kdybychom prvky pro protažení dospělých dávali i na dětská hřiště, aby jich mohli lidé využít, když tam jsou s dětmi.

Uvažujete o výstavbě zimního stadionu?

Shodli jsme se s koaličními partnery, že nemáme peníze na to, abychom zimní stadion stavěli. Je to finančně náročná stavba a následně i provoz. Ten přijde na milion korun měsíčně, což by bylo ročně šest milionů, které by Hranicím chyběly. Víc by se mi líbilo pořídit mobilní ledovou plochu na náměstí. Lidé by tam mohli bruslit, mohli by si tam dát svařák, oživilo by to centrum.

Budete opravovat park?

Podali jsme žádost o dotaci na rekonstrukci Sadů Československých legií. Odhadujeme, že oprava bude stát třiatřicet milionů korun, ale ceny stavebních prací šly dolů, takže to může být méně. Je mně líto, že se nepodařilo prosadit rekonstrukci zahrady pod zámkem. Protože by to byl park, který by byl v centru, daleko víc dostupný. Byl by tam amfiteátr pro kulturní akce. Podle projektu počítáme se zeleninovými a květinovými záhonky, sady ze starých odrůd, loukou plnou květů pro pikniky, fontánou. A povede tudy zkratka do centra města.

RADKA ONDRIÁŠOVÁ

• Narodila se 10. září 1972 v Hranicích

• Je svobodná, bezdětná

• V roce 1990 maturovala na Gymnáziu v Hranicích

• Od roku 1990 do roku 1999 studovala na VUT v Brně na stavební fakultě nejdříve obor Vodohospodářské stavby, poté obor Ekonomika

• Od roku 1998 do roku 2005 pracovala na hranické radnici jako referentka stavební úřadu a pak odboru rozvoje města, poté jako vedoucí odboru rozvoje

• Do roku 2006 pracovala na moravskoslezském krajském úřadě a v Agentuře pro regionální rozvoj, kde měla na starosti projekt zóny Nošovice

• Od roku 2006 až dosud je místostarostkou Hranic

• Koaliční dohodu podepsali kromě ní čtyři zastupitelé z ČSSD, čtyři z ODS, jeden z KDU-ČSL, jeden ze Sdružení nestraníků, jeden ze Změny pro Hranice

Napiště nám: Na které problémy ve městě by se měla nová starostka zaměřit?