FBI již zná cestu do nitra iPhonů. Je to trik, tvrdí kritici | E15.cz

FBI již zná cestu do nitra iPhonů. Je to trik, tvrdí kritici

Nový iPhone (září 2015)
Nový iPhone (září 2015)
• 
ZDROJ: CTK

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prý našel za pomoci třetí strany způsob, jak odblokovat iPhone Syeda Farooka – útočníka, který v prosinci s manželkou v kalifornském San Bernardinu zastřelil 14 lidí. Americké ministerstvo spravedlnosti proto požádalo soud v kalifornském Riverside o odložení verdiktu, který měl padnout v noci na dnešek.

Očekávalo se, že soud Applu nařídí spolupracovat s vyšetřovateli. V žádosti o odložení rozsudku úřad jako důvod uvedl novou odblokovací metodu, která nebude vyžadovat spolupráci Applu. Pro Apple, který se pomoci s prolomováním zabezpečení telefonů bránil, tak jde o malé vítězství.

Překvapivý vývoj však přináší více otázek než odpovědí. Objevily se již názory, že FBI pouze blufuje. Apple chce zase vědět, kdo je onou třetí stranou, která se umí nabourat do jeho telefonu, a jak to hodlá udělat. FBI odmítá podobné dotazy zodpovědět. „Musíme nejdříve tuto metodu vyzkoušet a zjistit, zda nedojde ke smazání dat v telefonu, ale zůstáváme optimističtí,“ uvedla v prohlášení mluvčí ministerstva spravedlnosti Melanie Newmanová. „Požádali jsme proto soud, aby nám dal více času.“

Polarizace společnosti

Spor o získání přístupu k datům v telefonu atentátníka polarizoval společnost. Řada známých osobností se přimlouvala jak za prolomení zabezpečení, tak za ochranu soukromí. Například Bill Gates se postavil na stranu FBI, naopak Mark Zuckerberg či Jack Dorsey, tedy zakladatelé Facebooku a Twitteru, se postavili za Apple.

Applu jde zase o to, aby neztratil tvář především na mimoamerických trzích. Pokud by FBI dokázala, že má přístup k chráněným datům na produktech s nakousnutým jablkem, bude to pro Apple znamenat velký problém. Minimálně v Číně by se jeho výrobky staly neprodejné. A Čína pro Apple představuje pětinu odbytu.

Druhý pokus o levný iPhone
Nečekané představení nových produktů Applu mimo tradiční září ukázalo, jak moc se vedení firmy děsí poklesu počtu prodaných telefonů. To letos reálně hrozí a stalo by se tak poprvé v historii. Nový telefon iPhone SE, který cílí na cenově citlivější zákazníky, bude téměř o 40 procent levnější než model 6S. Apple již jednou zkoušel uspět s levnějším modelem. Oplastovaný 5C se ale příliš neujal. Hlavně proto, že jeho cena nebyla o tolik nižší než u vlajkového modelu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video