Festival Mediterránea ukáže v květnu v Plzni kulturu Středomoří | E15.cz

Festival Mediterránea ukáže v květnu v Plzni kulturu Středomoří

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hudební, taneční, literární, filmové i gastronomické lahůdky středomořských zemí, zejména Španělska a také Francie, nabídne v Plzni od 12. do 24. května Festival Mediterránea.

Přehlídka se koná pátým rokem, k jejím vrcholům bude letos patřit například mezinárodní taneční soutěž Flamencopa, řekla dnes novinářům Martina Košanová z pořádajícího Centra španělské kultury a vzdělávání.

Taneční vystoupení nabídne kromě soutěže Flamencopa také doprovodný program. Diváci uvidí například projekt Jany Drdácké a Anežky Hessové, který zkoumá a přibližuje dvě hudební a taneční tradice - španělské flamenko a indický kathak.

Tradiční španělský tanec Fandango z počátku 18. století představí v dílech barokních a klasicistních skladatelů cembalistky Petra Žďárská a Lucie Guerra Žáková spolu se španělskou tanečnicí a hráčkou na kastaněty Ludovicou Moscovou. Vrcholem flamencových dnů v Plzni bude galavečer v Novém divadle. Sedm žen různých národností v tanci znázorní podoby, které na sebe žena v průběhu života bere. Představí různé taneční styly flamenkových tanců či například Ravelovo Bolero v choreografii madridské tanečnice Virginie Delgadové, řekla Košanová.

Součástí středomořského festivalu budou degustace vín, příprava tradiční španělské paelly, ochutnávky kávy, přehlídka barcelonské módní značky a výstava fotografií katalánského autora Jaume Herrero Ortellse, který se zabývá důsledky globalizace a postupným opouštěním zemědělských oblastí Španělska. Festival nabídne přehlídku francouzských filmů Créme de la créme a premiérové projekce španělských filmů. Studenti Gymnázia F. Křižíka v maratonu čtení vystřídají španělské, francouzské a italské autory středozemní oblasti. „Náš sbor dokonce nacvičil písně v řečtině a makedonštině,“ doplnila učitelka španělštiny ve škole Daniela Trinerová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video