Filmová recenze: Gibsonova brutální pocta hrdinství | E15.cz

Filmová recenze: Gibsonova brutální pocta hrdinství

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mel Gibson se po letech na černé listině okázale vrací na scénu. Na výsluní se chce dostat působivým i nostalgickým příběhem z druhé světové války Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.

Desmond Doss, jediný pacifista, který za druhé světové války dostal nejvyšší vojenské americké vyznamenání Medaili cti, není ani v USA už moc známý. Přitom příběh jedince s neochvějným humanistickým přesvědčením vypadá jako stvořený pro film. Ten nyní natočil Mel Gibson. A Hacksaw Ridge se stalo i novou kapitolou v osudu této australské hvězdy, jež dobyla Hollywood a pak spadla na dno.

Se svým staromódním apelem, přímočarým poselstvím a sympatickým hrdinou film pomáhá napravovat Gibsonovu reputaci poničenou soukromými poklesky. Symbolicky se jedná o první Gibsonovu režii od Apocalypta a prvních skandálů. Výsledek nepřekvapí nikoho, kdo zná Gibsonovy předchozí filmy. Také novinka obsahuje dost brutálního násilí, jakmile se děj přesune na Okinawu. Režisér se ve svém stylu těžkopádných zpomalovaček, burácející hudby a spektáklu s vnitřnostmi rozhodne ukázat postavám i divákům, že druhá světová válka nebyla legrace, ale šílenství.

Překvapivě tomu ale předchází hodina nostalgického dramatu, v němž se připravuje půda pro oceněné činy.

Desmond je představen jako hodný venkovský kluk, který pevně věří v boží přikázání, především v to „Nezabiješ“. Ožení se s první dívkou, která se mu líbí, a hodlá pomáhat své zemi, jak jen může – přestože americká armáda nemá pro jeho odmítání nosit zbraň velké pochopení. Schopnosti talentovaného herce Andrewa Garfielda i jeho přirozený šarm stojí za tím, že jeho nekomplikovaná postava nepůsobí trapně ani pochybně.

Gibson je jako režisér subtilní a rafinovaný asi tak jako český podtitul filmu Zrození hrdiny. Vše podává konvenčně, majestátně, s vervou a většinou i docela efektivně. Jeho film prostřídá několik žánrů, nechybí v něm humor ani romance a jeho křesťanský rozměr, okázalé metafory i patos jsou na Gibsonovy poměry ještě v míře. Doss a jeho svědomí slouží jako vzor humanistických ideálů a jeho přesvědčení budí respekt.

Zároveň však Doss alespoň nepůsobí jako Rambo. I většina vedlejších postav v podání známých tváří má v sobě dva rozměry, nejvíc Dossův otec (Hugo Weaving) nepřehlédnutelně traumatizovaný z první světové války.
Film sám je méně zajímavý paradox než Desmond Doss. Pro svůj návrat si ale Gibson nemohl vybrat působivější příběh.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

(válečný, USA/Austrálie, 131 minut)

Režie: Mel Gibson, Hrají: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Teresa Palmerová, Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video