Firmy vyzývají k další podpoře zateplování budov | E15.cz

Firmy vyzývají k další podpoře zateplování budov

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 150 českých firem působících ve čtyřech sdruženích a asociacích vyzvalo vládu k pokračování v programech na podporu zateplování budov. Zájem mají hlavně o program Zelená úsporám a o část dotací z Operačního programu Životní prostředí.

V České republice je vyráběna drtivá většina izolace, která je použita na českých budovách. Také firmy, které zateplovací systémy montují, jsou místní. „Domy je nutné rekonstruovat tam, kde stojí. Nelze je transportovat do Číny, tam jej zateplit a opět vrátit,“ uvedl předseda Sdružení výrobců a zpracovatelů pěnového polystyrenu Pavel Zemene. Peníze, které se vloží do zateplování, se podle něj v české ekonomice ještě několikrát obrátí.

„Ministerstvo životního prostředí rozumí potřebám a návrhům malých a středních firem z oblasti stavebnictví a zateplování, ale v tuto chvíli se jedná o využití finančních prostředků z prodeje emisních povolenek po roce 2013 na vládní úrovni a jednání nejsou ukončena,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Dlouhodobou podporu úspor energie v budovách a bytech prý ministerstvo zvažuje.

#####Prodej emisních povolenek má podporu

Sdružení a asociace podporují plán vlády prodávat emisní povolenky podnikům a využívat tento výnos na předpokládané vyšší ceny elektřiny v příštím roce. Výnosy z aukcí povolenek je ale podle firem nutné částečně dát také na pokračování programů rekonstrukcí domů a výstavbu nových budov v pasivním energetickém standardu. „Peníze, které stát vydělá na aukcích povolenek, by měl dát zejména do pokračování programů na podporu úspor energie v budovách,“ poznamenal předseda Asociace výrobců minerální izolace Libor Urbášek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video