Ford chystá novinku: nabídne Mondeo s nafukovacími pásy

Ford, nafukovací pásy

Ford, nafukovací pásy

Automobilka Ford uvede příští rok na evropský trh model Mondeo, který bude poprvé vybavený nafukovacími bezpečnostními pásy. Ty mají proti konvenčním pásům zmírnit poranění hlavy, krku a hrudníku osob na zadních sedadlech, kde často cestují děti nebo senioři.

V případě nehody pás velmi rychle zvětší svůj objem a energie nárazu se tak rozloží na pětkrát větší plochu než u běžného pásu. „Systém prošel důkladným testováním na celé rodině našich zkušebních figurín a poskytuje lepší ochranu než standardní zadní bezpečnostní pásy,“ uvedl konstruktér zádržných systémů Fordu Joerg Doering.

Nafukovací pásy se používají stejným způsobem jako ty obyčejné a lze je bez problémů kombinovat s dětskými sedačkami. Technologie byla poprvé uvedena na trh v americkém Fordu Explorer modelového roku 2011. V současnosti si ji objednává kolem 40 procent zákazníků.

Jak fungují nafukovací bezpečnostní pásy ukazuje video:

Stejně jako airbagy se i nafukovací bezpečnostní pásy aktivují, jakmile senzory nárazu zaznamenají situaci odpovídající nehodě. Ze zásobníku uloženého pod sedadlem se přes sponu do pásu uvolní stlačený plyn, který způsobí rozvinutí pásu za méně než 40 milisekund.