GoodData získá půl miliardy | E15.cz

GoodData získá půl miliardy

GoodData získá půl miliardy
Intel
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: Josh Bancroft via Flickr

Zdeněk Pečený

Původně české IT společnosti GoodData, přednímu hráči v sektoru takzvané komplexní cloudové analytiky, se podařilo v pátém kole financování získat dalších 25,7 milionu dolarů (tedy 561 milionů korun), přičemž nejnovějším investorem je fond Intel Capital.

„Velká data mohou firmám poskytnout tolik údajů, že ani nebudou vědět, co s nimi. Prostřednictvím analytických nástrojů je GoodData přetváří ve skutečné informace, což představuje zásadní vývoj na trhu a další krok v rozvoji velkých dat,“ prohlásil viceprezident fondu Intel Capital a výkonný ředitel pro region východní Evropy, Blízkého východu a Afriky Marcin Hejka. V minulosti fond Intel Capital v Česku investoval do čtyř společností včetně Mall.cz či AVG a všechny byly ziskové.

„To dělá z Česka naši investičně nejúspěšnější zemi,“ říká Hejka a naráží na skutečnost, že u investic do technologických start-upů většinou devět z deseti nevyjde. „Stále nejoblíbenějším exitem z těchto investic je bankrot,“ dodal viceprezident. Společnost GoodData vznikla v České republice, ale má již polovinu ze tří stovek zaměstnanců v kalifornském San Francisku. „Nabízíme analýzu Platforma GoodData, je určena pro ekonomické analytiky, manažery a IT pracovníky, kteří se obejdou bez nutnosti integrace či správy jakéhokoli softwaru či hardwaru,“ říká Radovan Janeček, viceprezident GoodData.

„Jsme velice potěšeni, že společnost Intel sdílí naši vizi cloudového modelu datové analýzy,“ říká generální ředitel GoodData Roman Staněk. Intel ale není jediným investorem. Do společnosti GoodData, která je nejaktivnější ve Spojených státech, investují také zkušení investoři ze Silicon Valley.

Podle loňské prognózy společnosti Intel se budou příležitosti pro analýzu velkých dat zvyšovat s prudkým nárůstem velkých objemů dat, která je třeba ukládat efektivněji a levněji. V blízké budoucnosti bude další velká data generovat internet věcí: v roce 2016 bude k internetu připojeno 20 miliard zařízení, ovšem v roce 2020 to už bude 200 miliard. V roce 2016 budou tato zařízení generovat 12 tisíc hexabytů dat.

Marcin Hejka: Mění se investiční sektory
Marcin Hejka z InteluMarcin Hejka z InteluAutor: Archiv E15
Intel Capital je největším investorem v posledním kole financování firmy GoodData. „Konkrétní rozdělení investic mezi jednotlivé investory nemůžeme zveřejnit. Jsme ale největším investorem, to je také důvod, proč zprávu zveřejňujeme my,“ říká viceprezident a výkonný ředitel pro region východní Evropy, Blízkého východu a Afriky fondu Intel Capital Marcin Hejka.
E15: Za celý loňský rok jste ve svém regionu investovali 77 milionů dolarů. Je tedy nesmysl, abyste třetinu či pětinu svých ročních objemů investic dali do jedné firmy.

Je to velmi značná částka. Musíte si uvědomit, že jsme velmi flexibilní v tom, co si můžeme finančně dovolit. GoodData je opravdu velká investice. Je to nad průměrem toho, co normálně děláme. Normálně investujeme méně.
E15: Kdo jsou ti další investoři?

Jsou to známá jména ze Silicon Valley jako Andreessen Horowitz, Fidelity Growth Partners, General Catalyst Partners, Next World Capital, Tenaya Capital, TOTVS a Windcrest Partners. Je obdivuhodné, že GoodData dokázala přilákat tyto investory.
E15: A co vaše další investice? Jste nyní aktivnější než před několika lety, nebo není do čeho investovat?

Určitě nezpomalujeme. Globálně jako Intel Capital stále investujeme až 400 milionů dolarů ročně a letošek zatím není v ničem odlišný. Trh se samozřejmě vyvíjí a pozorujeme nové trendy. Co se mění, není objem investic, které děláme, ale sektory, do kterých investujeme. Před deseti lety to byl především spotřebitelský sektor jako Mall.cz a rychlý internet. Nyní je to spíše sofistikovaný software, zabezpečení, internet věcí či nová zařízení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!