Google chce vpustit do svého srovnávače cen konkurenci. Reaguje na miliardovou pokutu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Google chce vpustit do svého srovnávače cen konkurenci. Reaguje na miliardovou pokutu

ČTK

Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet chce konkurenčním srovnávačům cen umožnit dostat se na úroveň její vlastní služby prostřednictvím aukce. Tímto návrhem reagovala na rekordní pokutu 2,42 miliardy eur (63,1 miliardy korun), kterou jí koncem června vyměřila Evropská komise za zneužití dominantního postavení na trhu.

Návrh, který Google předložil Komisi 29. srpna, má konkurenci umožnit ucházet se o jakoukoli pozici v jeho sekci produktové reklamy (Product Listing Ads).

Nejoblíbenější internetový vyhledávač přišel s podobným podnětem už před třemi lety ve snaze ukončit tak dlouhodobé vyšetřování ze strany Evropské komise a vyhnout se pokutě. Odmítla ho konkurence i Komise.

Plán unie na zdanění internetových firem v Evropě má první trhliny

V rámci dřívějšího návrhu si společnost vyhradila první dvě místa pro své vlastní reklamy. Nově chce určovat spodní cenovou hranici vlastními nabídkami sníženými o provozní náklady. Je pravděpodobné, že nový návrh bude rovněž zamítnut, klíčové požadavky Komise totiž neřeší.

Google podle Komise ve svém vyhledávači zvýhodňoval vlastní produkt, službu pro porovnávání obchodních nabídek, přičemž komise požaduje, aby se stejně jako k vlastní službě začala společnost chovat ke konkurenčním srovnávačům cen. Čas na to má do 28. září.

Minulý týden se Google proti pokutě EK odvolal. Evropská komise případ vyšetřovala sedm let a toto je pouze jedno z několika řízení, které vůči této firmě vede.

Google čelí žalobě bývalé zaměstnankyně. Schválně platí ženám méně, tvrdí vývojářka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!