Havel dostal k narozeninám kompas od Albrightové nebo dráp lvice od Zikmunda

Václav Havel

Václav Havel Zdroj: ctk

Velký večírek s koncertem na oslavu pětasedmdesátin včera v Praze uspořádali přátelé pro bývalého prezidenta Václava Havla. Havlovi, který se letos dlouhou dobu zotavoval po nemoci, přáli jeho blízcí a kamarádi hlavně zdraví. Do Centra současného umění DOX mu přinesli také spoustu dárků, například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová mu darovala starožitný americký kompas vyvedený ve zlaté barvě.

K pozoruhodným dárkům patřila také slivovice, kterou v roce 1973 vlastnoručně vypálil a dnes Havlovi přinesl proslulý cestovatel Miroslav Zikmund. K ní přidal dráp ze lvice - prý proti současným „predátorům“. Častým darem bylo také pravé šampaňské.

Havla doprovázela manželka Dagmar a její dcera Nina, přišel také bratr Ivan s manželkou. Soukromá oslava začala krátkými proslovy Havlovy manželky Dagmar, Albrightové a podnikatele Zdeňka Bakaly, který je spoluorganizátorem narozeninového večírku. „My jsem byli opravdu hrdí na to, že Václav Havel byl zvolen prezidentem republiky. Je jeden z mých nejlepších přátel. Nikdy jsem si nemyslela, že toto bude možné. Vašku, všechno nejlepší,“ řekla Albrightová.

Promluvil také Havel: „Děkuji především vám všem, kteří jste přišli, všem, kteří to zorganizovali, i těm, kteří zahrají,“ řekl. Byl z obrovské přízně příchozích možná trochu zaskočen. „Čím jsem starší, tím jsem plašší. Já se stydím při každé možné i nemožné příležitosti. Stydím se i teď, že tu mám oslavu, že mluvím, že jsem poslouchán,“ pobavil hosty.

Manželka Václava Havla Dagmar přichází na soukromou oslavu jeho 75. narozenin.Manželka Václava Havla Dagmar přichází na soukromou oslavu jeho 75. narozenin. | CTK/Zbynek Stanislav

DOX byl slavnostně vyzdoben svíčkami a bílými tulipány, podávalo se jídlo z teplého i studeného bufetu, alkohol i nealko. Vedle Havlovy rodiny slavili také kamarádi z disentu, umělci, současní i bývalí politici a jeho spolupracovníci, diplomaté a další zástupci veřejného života. Nechyběli například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

„Přeju mu pevné zdraví a doufám, že dnes vypozoruje, kolik lidí ho má rádo,“ uvedll šéf české diplomacie Schwarzenberg. „Já Václavovi s ohledem na to, kolik je jemu a kolik je mně, můžu přát to, co v našem věku víme, že je největší hodnotou - zdraví, štěstí a lásku. Pevně věřím, že se mu dostane i toho zdraví, nejenom toho štěstí a lásky,“ řekl Rychetský. „Popřál bych nám všem, aby tady ještě dlouho byl,“ doplnil architekt Bořek Šípek, který Havlovi donesl vzácnou květinu z Thajska.

Mezi hosty byla architektka Eva Jiřičná, velvyslanci v Rusku a Británii Petr Kolář a Michael Žantovský, duchovní Svatopluk Karásek, režisér Jiří Menzel, výtvarník David Černý, hudebník Michael Kocáb, spisovatel Ludvík Vaculík, herci Jiří Bartoška, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser a Aňa Geislerová, polský disident Adam Michnik, chartistka Dana Němcová a ekonom Jan Švejnar. Přát a zahrát mu přišli hudebníci z kapel The Plastic People of the Universe, Garage, Eva Pilarová, Jaroslav Hutka či Melody Makers a další.

Havel si při chůzi pomáhal hůlkou jako letos už několikrát. Někdejší hlava českého státu a světové proslulý bojovník za lidská práva se letos několik měsíců obtížně zotavoval z březnového zánětu dýchacích cest, velmi zeslábl a zhubl, byl s výjimkami v ústraní. Nyní je mu lépe a chystá také účast na veřejných akcích. Narozeniny má 5. října.