Helena se u deníků určitě nenudí

Helena Čubová. To je jméno vítězky soutěže Nenuď se, ukaž se, kterou pořádalo sdružení ProTebe live.

Originálně pojaté deníky – umělecká díla zajistily osmadvacetileté rodačce z Karlových Varů vítězství u odborné poroty a současně třetí místo ve veřejném hlasování.
Odměnou za vítězství bude samostatná výstava v Galerii Supermarket WC, kterou provozuje občanské sdružení ProTebe live. To soutěží vybídlo všechny, kdo cokoliv tvoří, místo toho, aby bezcílně ubíjeli nudu. Přihlásilo se celkem dvanáct autorů.
„Vítězství mě velice potěšilo, moc se na výstavu těším. I kvůli tomu, že si lidí z ProTebe live vážím. To, co dělají, dělají velice profesionálně. Protože jsem soutěž vyhrála na bázi deníků, měla bych výstavu pojmout nejspíš nějak ve spojitosti s nimi. Možná je nějak propojím s fotkami, nevím, nejsem teď ještě rozhodnutá,“ říká Čubová.
Deníkům jako záznamu dává před fotkou přednost. „Deníky jsou takové srdcerváče. Člověk něco řeší a musí si to zapsat, jinde jsou to záznamy z cest. Některé zápisy jsou jenom kreslené, v některých je prioritně poezie, jinde je to kombinované. Deníky jsou podle mě nesmírně autentické. Fotka je pro mě spíš záznam atmosféry,“ vysvětluje Helena Čubová.
Helena Čubová, která žije v Nejdku, ale v současnosti kvůli práci v Praze, netvoří jen „vítězné“ deníky. Zabývá se grafikou, kresbou, fotografií a grafickým a knižním designem, který vystudovala na Vyšší odborné škole v Praze. Předtím absolvovala v Karlových Varech obor grafický design u Jana Pelce na střední keramické škole.
Svou dovednost si rozšiřuje v různých workshopech zaměřených na grafické techniky, jako je suchá jehla a linoryt. Také píše poezii, vystupuje občas na veřejných čteních a organizuje různé kulturní akce.
Znalosti, především jazykové, si rozšiřovala v zahraničí, konkrétně dva roky pracovala v Manchesteru. Na prezentaci své tvorby tam ale příležitost nebyla. „Byla jsem na nějakých workshopech, ale že bych tam dělala ve svém oboru něco sama za sebe, to ne. Oni tam moc vzdělání dosažené tady u nás neuznávají,“ vysvětluje vítězka soutěže.
Za ní se umístili Jan Fabian a Nina Mann u odborné poroty. Ve veřejném hlasování skončila první Pavla Vargová, před Alenou Zeminovou a Helenou Čubovou.