Herdule, paličky a kostel je hotový

Parta šikovných žen upaličkovala klatovské památky.

Je to stejné jako se naučit řídit auto. Nejprve se na všechno soustředíte a pak už to jde automaticky. Jen místo pedálů a řadicí páky se používá herdule, dřevěné paličky s navinutými nitěmi a spousta špendlíků. Oldřiška Hlaváčová ze Štěpánovic u Klatov paličkuje už přes dvacet let. Jejím prvním výtvorem byla rybička. „Když jsem vzala poprvé do rukou paličky, říkala jsem si: Tohle se nikdy nenaučím. Na upaličkovanou rybičku jsem byla pyšná. Dnes ji ale ukazuji jako odstrašující příklad chyb,“ směje se žena. Jindřiška Švecová z Nýrska je rovněž zručná paličkářka. Pyšná je na svůj upaličkovaný betlém, podstavec na svíčku, závěsné ozdoby na vánoční stromek s andělíčky na konci a na spoustu dalších výrobků. „Začínala jsem s paličkováním doma. Můj táta totiž paličky vyráběl. A to vyžadovalo nejen kvalitní dřevo, ale hlavně hodně zručnosti,“ vzpomíná na své začátky Švecová.

Obě ženy spojuje nejen stejný koníček, ale v roce 2003 stály u založení krajkářského klubu. Ten dodnes funguje při Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech. Věk u paličkování není rozhodující. Do klubu se hlásí školou povinné dívky. Ale mají tu i třiaosmdesátiletou ženu, která se kromě paličkování ještě aktivně věnuje turistice. Koníček to není nákladný. Postačí herdule, což je hodně laicky řečeno ovál vycpaný ideálně pilinami, senem nebo řezanou trávou. Na herduli paličkářky přiloží vzor, jinak zvaný podvinek. Pak je třeba opatrně namotat na paličky nitě.

A pak už stačí jen prohodit a kroutit. Tak totiž popisují obě ženy, jakým systémem vlastně upaličkované dílko vzniká. „Je to ale koníček časově náročný. To možná mnohé odradí,“ tvrdí Hlaváčová. Ženy z klatovského klubu jsou ale trpělivé. A navíc šikovné. Jejich dílka mohou obdivovat lidé na různých místech ve městě. Vloni například přispěly k oslavám 750. výročí založení města. Za pomoci nití a paliček vytvořily Černou věž, kostel nebo malé panorama města. Když paličky odloží, zůstávají skvělou partou, podnikající nejrůznější výlety. „Krajkářské trhy v Praze, to je akce, kterou nikdy nevynecháme. Tam si připadáte jako v ráji. Chodíte, obdivujete a nakupujete. Taková naše malá každoroční radost,“ shodují se obě ženy.