Hlavní město sportu slavilo. Celý rok

Žďárští sportovci letos vozili ze světa cenné medaile. Jejich vítězství se zapsala do dějin sportu a proslavila město od Vancouveru po Singapur.

Rok 2010 byl pro žďárské sportovce rokem velkých úspěchů. A také oslav. Na náměstí si ovací užívalo trio zlatých hokejistů i fenomenální Martina Sáblíková, slavnostní přivítání si nemohly nechat ujít ani stříbrné basketbalistky. Úspěchy na světové scéně dostaly město pod Zelenou horou z provinčního města mezi sportovní metropole. Které okamžiky přepsaly sportovní dějiny?

1. Nejtěžší pětka

Medaile se od fenomenální Martiny Sáblíkové čekaly. Že budou placky z Vancouveru celkem tři, to už bylo jaksi nad plán. Když na úvod vyhrála trojku, se zlatem z pětikilometrové distance se počítalo
automaticky. Jenže dvaadvacetiletá rychlobruslařka musela sáhnout do rezerv a překonat fantastický čas Beckertové. A uspěla. I když je dělilo jen osmačtyřicet setin. V cíli se kroutila bolestí, jako by jí předal svůj úděl bájný obr Atlas. I proto se stal 22. únor nezapomenutelným.

„Je to definitivně královna rychlobruslení. Má elegantní styl bez nějakých známek vysokého úsilí, jede tak lehce, nenuceně,“ obdivoval Sáblíkovou šéf MOV Jacques Rogge.

2. Bronzový finiš

Před čtyřmi lety v Turíně odvála šanci lyžařů ve štafetě fatální administrativní chyba. Ve Vancouveru si Češi spravili chuť. Když finišman Martin Koukal dostal předávku v kontaktu se špicí, navíc s náskokem
na čtvrté místo, vypadalo vše růžově. Jenže Švéd Hellner na trati zabral a Koukalovi s Jonnierem zmizel z očí. Koukal taktickou jízdou ve finiši nechal Francouze za sebou, na sebevědomého Nora Northuga,
který na svém úseku stáhnul půlminutovou ztrátu a ještě se protlačil ke stříbru, ale neměl.

„Bronz ze štafety je fantastický,“ rozplýval se Koukalův bývalý trenér Jiří Bradáč.

3. Zlatý kapitán

Vzpomínky na českou hokejovou partu bez hvězd jen tak nezapadnou. Ve zlato z šampionátu v Německu nemohli po prvních zápasech věřit ani sami hráči. Pod parádní jízdou play-off bude navždy
zapsaný jako kapitán Tomáš Rolinek. Odchovanec žďárského hokeje tak vstoupil do společnosti Roberta Reichla, Františka Pospíšila a dalších zlatých vůdců „nároďáku“. Třicetiletý forvard si získal jméno poctivou prací pro tým. Na turnaji vstřelil tři góly v oslabení, svůj čtvrtý přidal ve finále proti Rusům. Symbolicky to byl vítězný gól.

4. Žďárský taneček

A ještě jednou hokej. Z oslav v aréně v Kolíně nad Rýnem Žďárští určitě nezapomenou jeden výjev plný euforie. Když se žďárské trio Tomáš Rolinek, Petr Koukal a Petr Vampola potkalo při divokých
oslavách na ledě, spontánně se chytili kolem ramen a v kroužku zatančili.

„Bylo to speciální číslo pro Žďáráky,“ říkal pak šťastný Rolinek, který se zajímal o to, jestli se záběry
do přenosu dostaly. Chcete větší důkaz patriotismu?

5. Dvakrát v oblacích

Zatímco statisíce Čechů v létě zamířily k moři, on vyrazil za sněhem a ledem do Karákóramu.
Novoměstský horolezec Radek Jaroš litovat nemusel. Tohle byl jeho rok. Podesáté a pojedenácté
se dotkl nebes a do elitního klubu horolezců, kteří zdolali všech čtrnáct osmitiosmitisícovek,
mu zbývají poslední tři vrcholy. Dva měsíce dřiny a strádání na „kopcích“ zúročil i přes všechny komplikace.

„Věřili jsme v zázrak, šli do téměř nemožného, a ten zázrak se stal. Ale trochu jsme tomu pomohli,“ glosoval šestačtyřicetiletý Jaroš po zdolání obou Gašerbrumů.

6. Nezdolný judista

Oblékl si kimono, zaťal zuby a bojoval. I když měl žďárský judista David Pulkrábek jen pětiprocentní
šanci do Asie vůbec jet, vyhrál v srpnu premiérové olympijské hry mládeže v Singapuru. I přesto, že si v semifinále zranil koleno.

„Doktoři mi to ledovali, tak jsem mohl nastoupit, i když jsem sotva chodil. Ale adrenalin a rachot
z bubnů při zahájení mi pomohly, vůbec jsem na bolest nemyslel,“ popisoval šestnáctiletý
Pulkrábek svoje pocity. I se zraněním soupeře utahal a v nastavení proti pasivnímu Uzbekovi bodoval.

7. Zlatá ruka

Na MS basketbalistek to nejdřív vůbec nevypadalo na český úspěch. Jenže když se k motoru Horákové přidala i zlatá ruka žďárské Evy Vítečkové, došly Češky až do velkého finále. Není těžké vybrat
jeden moment, který vejde do basketbalových čítanek. Dalekonosná trojka Vítečkové, která v prodloužení definitivně zlomila Bělorusky. 72 vteřin před koncem nastavení „Evža“ i přes blokující soupeřku snad metr za trojkovou čárou vystřelí míč, který proletí síťkou.

„Ta trojka byla nejdůležitějším košem v kariéře,“ řekla v rozhovoru pro Sedmičku Vítečková, kterou výkonu vynesly do nejlepší pětky šampionátu. Co na tom, že Češky prohrály finále se silnou Amerikou. Tenhle šampionát měl i díky Vítečkové punc zlata.