Hledají se Berušky. Na velký koncert

Patnácté narozeniny chce pěvecký sbor Berušky z Klatov oslavit společným koncertem.

Venku právě přebíral vládu podzim, když v září roku 1996 poprvé vystoupil pěvecký sbor Berušky. Tehdy ještě bez názvu a pod hlavičkou jiné základní školy. Jeho zakladatelka, učitelka Dana Martinková, tenkrát netušila, že její svěřenci nebudou zpěvem jen rozdávat radost, ale budou sbírat úspěchy na soutěžích.

Příští rok oslaví Berušky patnácté narozeniny. Dort, chlebíčky a šampaňské ale asi budou scházet. Malí zpěváci se totiž rozhodli oslavit výročí společným koncertem. „Na základní škole v Čapkově ulici, kde sbor v současné době působí, jsem byla několikrát na praxi. Mluvila jsem s Danou Martinkovou a rozhodla jsem se jí s organizací oslav pomoci,“ říká Lenka Bořánková, studentka vysoké školy, která zpívala ve sboru od jeho začátku.

„Na soutěže jsme nejezdili, zpívali jsme pro rodiče, pro školu. Vzpomínám i na víkendová setkání, která svědčí o tom, že sbor táhl za jeden provaz a to bylo bezva,“ vzpomíná. To, že si odnesla ze sboru spoustu užitečného, potvrzuje i její nynější studium. Na pedagogické fakultě v Praze v oboru učitelství pro 1. stupeň se specializuje na hudební výchovu. Obě ženy ale teď mají jiné starosti. V kronice sboru hledají všechny bývalé členy. Snaží se kontaktovat známé svých známých. Využívají i nejrůznějších sociálních sítí na internetu. A spoléhají i na ohlas novinových zpráv. Společný koncert chtějí uspořádat příští rok v dubnu.

„Do Vánoc bychom rádi rozplánovali výběr skladeb a také se shodli na termínu koncertu. Zkoušky by byly zřejmě o víkendu,“ říká Bořánková. Všechno ale bude záležet na tom, kolik bývalých členů z Berušek se přihlásí. Od toho se bude odvíjet i složení skladeb. A kam se mohou bývalí členové hlásit? „Na můj mobil 775 954 395, na mail Borale@seznam. cz nebo na webové stránky sboru www.berusky-klatovy. com. Doufám, že se nás sejde hodně,“ uzavírá Bořánková.