Hodinová věž v Mekce drží přes třicet světových rekordů | e15.cz

Hodinová věž v Mekce drží přes třicet světových rekordů, září kilometry daleko

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dvoumilionová Mekka na západním pobřeží Saúdské Arábie nedaleko Rudého moře představuje nejsvětější místo islámského světa. Mezi nesčetnými historickými památkami nabízí i kolosální Hodinovou věž. S výškou 601 metrů je třetí nejvyšší stavbou na Zemi a drží přes třicet světových rekordů. Pod věží leží další výškové budovy s hotely a apartmány doplňující komplex Mecca Royal Hotel Clock Tower.

Stavba komplexu začala v roce 2007 a skončila o pět let později. Skládá se ze sedmi budov. Pod hlavní dominantou v podobě Hodinové věže stojí ještě hotely, apartmány a obří nákupní centrum. Výškové budovy měří 240 až 260 metrů. Návštěvníci tam najdou například švýcarský řetězec Mövenpick Hotels & Resorts či hotel skupiny Fairmont.

Autory stavby jsou německá architektonická společnost SL Rasch a z Bejrútu pocházející společnost Dar Al-Handasah. Celkové náklady se vyšplhaly na těžko uvěřitelných patnáct miliard dolarů, tedy více než 315 miliard korun. 

Mnozí architekti soudí, že jde o jeden z nejinovativnějších stavebních projektů 21. století. Hodinovou věž přerůstají jen dvě stavby na světě, dubajský mrakodrap Burdž Chalífa vysoký 828 metrů a čínská Shanghai Tower se 632 metry.

Hodinové věži patří prvenství v nejvyšších věžních hodinách světa či v největším ciferníku na světě. Na věži jsou čtyři o průměru 46 metrů a lze je spatřit ze vzdálenosti pětadvaceti kilometrů. Ciferník se v noci rozzáří díky dvěma milionům speciálních LED světel. Jen pro představu, minutová ručička hodin měří 23 metrů a hodinová 17 metrů. Na stavbu ciferníku byly použity materiály třistakrát pevnější než ocel, které se obvykle využívají v kosmickém průmyslu. 

Celý komplex zabírá druhé místo na světě v žebříčku budov s největší souhrnnou plochou ve všech podlažích – čítá 1 575 815 metrů čtverečních. Sama hodinová věž se 120 patry a 96 výtahy se může chlubit 310 638 metry čtverečními celkové podlažní plochy.

Na vrcholku věže je umístěno 21 tisíc lamp, které osvětlují okolí do vzdálenosti 30 kilometrů, a také zvukový systém sloužící ke svolávání věřících a k reprodukci modliteb. Zvuk z těchto reproduktorů má být slyšitelný až ve vzdálenosti sedmi kilometrů. 

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery