I ve čtyřiceti prohání mladé hráče

Je mu čtyřicet a nastupuje s hráči, kteří by mohli být jeho syny. Přesto patří basketbalista Roman Vítek k nejlepším.

Čtyři roky se Roman Vítek chodil na basketbal jen dívat nebo si jen tak zahrál s kamarády. Pak ho ale karvinský kouč Roman Hamrus přemluvil k návratu na palubovku. A hráč, který má zkušenosti z nejvyšší soutěže pomohl loni týmu do druhé ligy a i letos patří k nejlepším. „Roman mě oslovil s tím, abych jim pomohl postoupit z oblastního přeboru. To se nakonec povedlo. A důležité je, že ačkoli jsem nedávno oslavil čtyřicítku, cítím se dobře. Možná je to i tím, že si tělo během té čtyřleté pauzy odpočinulo,“ řekl k návratu Vítek.

Priorita: záchrana

Basketbalista, který v sezoně 1994/1993 získal mistrovský titul s brněnskou Biovetou, se okamžitě stal lídrem týmu a zároveň asistentem kouče Hamruse. „Mým úkolem je hráče usměrňovat na hřišti a do tréninku přivést nové prvky. Ale není to jednoduché. Kádr má průměr okolo devatenácti let, a když v zápase prohráváme třeba jen o osm bodů, najednou chtějí být všichni spasitelé a berou hru na sebe. Většinou se nám to nevyplácí a prohrajeme ještě o víc bodů,“ prohlásil Vítek.
Karviná přesto drží solidní páté místo. „Já stále tvrdím, že prioritou je záchrana. Nejdříve jsme bojovali o první místo. Pak přišly dvě porážky a my jsme klesli dolů a jsme jen dva body od sestupu,“ moc dobře ví Vítek.
Odchovanec prostějovského klubu začínal s basketbalem v deseti letech. Ve čtrnácti letech se dostal do tréninkového střediska v Olomouci, kde zůstal jeden rok. Pak přešel do nově vzniklého olomouckého Střediska vrcholového sportu. „Hrával jsem tam i mužskou první ligu. Po vojně jsem přestoupil do Nového Jičína. A nezačal jsem dobře. Kvůli tříštivé zlomenině pravé ruky jsem dlouho nehrál. Pak jsem přestoupil do Brna, kde jsem pro změnu měl zánět v achilovce. Po těchto zraněních jsem se rozhodl, že si najdu civilní zaměstnání, že se prostě basketem nebudu dále živit,“ prozradil Vítek.
Kromě titulu s Biovetou si Vítek hodně pochvaluje působení v Brně Husovicích. „Do Husovic jsem přišel, když hráli oblastní přebor. Po několika sezonách jsme postoupili až do nejvyšší soutěže. Byl jsem tam hodně spokojený, ale skončil jsem tam z důvodu, že jsem bydlel v Olomouci, a poté, co jsme postoupili, chtěli po mně, abych jezdil na každý trénink. Mohl jsem se přestěhovat do Brna, ale to jsem nechtěl. A myslím, že jsem udělal dobře. Klubu pak došly peníze a skončil,“ vysvětlil Vítek. Momentálně žije v Orlové, kam se přestěhoval za svojí manželkou. V Karviné je domluvený ještě na tuto sezonu. Co bude příští rok, ale neví. „Třeba budu ještě hrát. Roman Hamrus je přesvědčený, že mám na hřišti stále svoje místo jisté. Ale uvidíme. Nemám zapotřebí si něco dokazovat. Hlavně se nechci cítit na hřišti trapný,“ má jasno Vítek.