Inteligentní popelnice monitorují obyvatele Londýna | E15.cz

Inteligentní popelnice monitorují obyvatele Londýna

Inteligentní popelnice monitorují obyvatele Londýna
Centrum Londýna
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: jikatu

pav

V zámoří sleduje lidi NSA, v Británii ke špehování s trochou nadsázky využívají odpadkové koše. Chytré popelnice vybavené technologií Renew ORB najdete v London City. Získávají podrobná data o lidech, kteří kolem košů projdou.

Odpadkové koše v sobě mají Wi-Fi vysílač, který detekuje okolní mobilní telefony s aktivní bezdrátovou sítí a identifikuje je podle jejich MAC adresy, jak zjistil server Živě.cz. Centrála pak může sledovat, jak se lidé mezi odpadkovými koši pohybují a kam směřují.

Tím to ale samozřejmě nekončí, MAC adresa v sobě totiž skrývá podrobné informace o telefonu díky takzvanému Organizationally Unique Identifier. OUI je jedinečné 24bitové číslo, které rozdává organizace IEEE a tvoří první tři segmenty v MAC adrese.

Zdroj informací pro marketingová oddělení

Analytici z Renew si mohou stáhnout aktuální seznam QUI a pak jej jenom porovnat se získanými daty z popelnic. Tímto způsobem velmi jednoduše zjistí, jaké značky telefonů lidé v nejbohatší čtvrti Londýna používají. Získaná data pak mohou použít nebo prodat k marketingovým účelům. Získaná data mohou posloužit například prodejci mobilů, který podle toho uzpůsobí citylightovou reklamu. Tedy například zjistí, že ve vybrané ulici nemá smysl prezentovat produkty Applu, když se tu pohybují především majitelé Galaxy S4.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!