Inženýři vyvinuli první roztažitelný displej na bázi OLED | E15.cz

Inženýři vyvinuli první roztažitelný displej na bázi OLED

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Zive.cz

Karel Javůrek, Živě.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jistě jste již měli možnost vidět několik různých druhů prototypů displejů, které šlo ohýbat, a to i do velmi kritických úhlů. Inženýrům z Kalifornské univerzity se však konečně podařilo dosáhnout dalšího milníku v oblasti flexibilních displejů.

Nový typ OLED displeje totiž lze nejen ohýbat, ale také v rámci možností i roztahovat, což vede ke zcela jiným rozměrům. Přes počáteční nezdary se nakonec podařilo vytvořit uhlíkové nanotrubice a polymerové elektrody na elastické hmotě. Materiál lze v současné fázi roztáhnout až o 45 procent v jednom směru oproti původním rozměrům.

Výroba je poměrně jednoduchá, což umožňuje ji teoreticky velmi rychle a snadno použít v hromadné výrobě. Flexibilní OLED je možná technologií budoucnosti, která by měla nahradit velmi dlouho používanou a populární technologii LCD.

ilustrační fotoAutor: Zive.cz

OLED umožňuje výrobu extrémně tenkých a úsporných displejů (žádné další podsvícení není potřeba) s vysokým jasem i kontrastem a jak je vidět, poskytuje i velké možnosti v oblasti flexibility a tedy i odolnosti.

Na videu je vidět dvoucentimetrový prototyp, tato technologie by měla jít využít i pro solární články.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video