Islandská zimní romance o dobráckém outsiderovi zahřeje | E15.cz

Islandská zimní romance o dobráckém outsiderovi zahřeje

Předplacené taneční lekce změní osamělému Fúsimu (Gunnar Jónsson) život.
Předplacené taneční lekce změní osamělému Fúsimu (Gunnar Jónsson) život.
• 
ZDROJ: artcam

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Festivalově úspěšná novinka autora Albína jménem Noi potěší jemným příběhem zavalitého čtyřicátníka, který sbírá odvahu začít žít.

Dagu Kári není úplně typický islandský filmař. Narodil se v Paříži, vystudoval v Dánsku, kde natočil svůj druhý film, třetí vznikl v New Yorku s Paulem Danem a Brianem Coxem (Dobré srdce). Ani jeho čtvrtý celovečerák není zrovna klasickým islandským filmem, ačkoliv i v něm je zima a jeho hrdina není zrovna upovídaný a žije osaměle. Onen muž se jmenuje Fúsi stejně jako celý film. A jak bývá u Káriho obvyklé, jde o outsidera. Konkrétně stydlivého zavalitého čtyřicátníka, který stále bydlí u maminky.

Ze zástupu podobných typů z jiných snímků Fúsi vyčnívá svou dobráckostí, kterou jeho představitel, islandský komik Gunnar Jónsson, dokonale pojme už jen do svých očí. Přesný je ale i v malých gestech a držení těla. Na newyorském festivalu Tribeca za to získal cenu pro nejlepšího herce. Ocenění se tam dočkal i Káriho scénář a celý film, v němž v přirozeném klidu a s mimořádnou empatií sledujeme, jak jedna lidská bytost postupně začíná sbírat odvahu vyjít ze svých bezpečných stereotypů a čelit neznámému životu. S odklonem od rutinní práce na letišti a budování modelů tankových bitev druhé světové války ve volném čase také Fúsimu výrazně pomůže náhodné setkání s jednou ženou a láska. V tomto nenápadně výjimečném kousku se ale většina dalšího děje neodehrává tak jasně a vykonstruovaně, jak to známe z jiných romancí.

Kári ví, jak vizuálně i scenáristicky vyjádřit celoživotní izolaci a stud. Pro příběh našel správnou míru zimní melancholie, jemného humoru, naděje a sentimentu. Jeho titulní hrdina je příliš hodný pro své omezené islandské spolupracovníky (tolerantnější imigranti v méně prestižní práci ho přijmou v pohodě a nezačnou ho šikanovat jen proto, že je tlustý). Komplikovaní dospělí zahlcení vlastními problémy a selháními jeho bezelstné povaze nevěří a nechápou, že by si mohl hrát s osmiletou novou sousedkou v naprosté nevinnosti.

Pro diváky je naopak Fúsi hodně i díky Jónssonovi dobrák natolik neodolatelný, že se rychle a neodvratně postaví na jeho stranu a začne je zajímat jeho osud. Pak tato humanistická, jemná, zimní verze romantické komedie dokáže zahřát jako dostatečně dlouho louhovaný čaj z oblíbeného hrnečku.

Fúsi
(tragikomedie, Island/Dánsko, 94 minut)
Režie: Dagur Kári
Hrají: Gunnar Jónsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Margrét Helga Jóhannsdóttir
Hodnocení: 80 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video