Ivo Prorok začínal v Karviné mezi domy

Karvinský rodák, hokejista Ivo Prorok, se vrátil k hokeji.

Do osmnácti let žil hokejista Ivo Prorok v Karviné. Poté odešel na vojnu do Tábora a do Karviné se už nevrátil. Zakotvil v Litvínově, kde prožil podstatnou část své kariéry. Vicemistr světa z roku 2006 na rodnou Karvinou ale nikdy nezapomněl.

Jak vzpomínáte na Karvinou?

Jen v tom nejlepším. Je to moje rodiště. Všechno jsem se v Karviné naučil. Měl jsem tam spoustu kamarádů, se kterými jsem byl pořád venku.

Vzpomínáte si na konkrétní místa, kde jste trávil nejvíce času?

Hodně jsme chodili do Larischova parku. To bylo místo, kde jsem trávil nejvíce volného času.

Hokejista Vladimír Luka, který v současnosti hraje za Orlovou, byl váš soused a vzpomíná, jak se před domem stříkal led, aby se mohlo bruslit.

No jasně. To se nedá zapomenout. Hokejové bitvy dvůr proti dvoru. To současné děti asi nezažijí, je jiná doba. Rodiče jim koupí počítače a ony sedí celé dny doma. My jsme měli jiné dětství. Užili jsme si více zábavy.

Jak jste se potom ocitl v Litvínově, kde jste prožil nejlepší hokejová léta?

Tehdy jsme s Karvinou hráli druhou národní ligu a bojovali jsme o postup do první. To se nám i povedlo, ale nejdříve jsme hráli baráž v Ústí nad Labem, kde mě viděli funkcionáři Litvínova. Když jsem šel na vojnu, zařídili mi funkcionáři Litvínova, že můžu hrát v Táboře. Po skončení vojny jsem se stěhoval do Litvínova. Vítkovice tehdy ještě o mě neměly zájem.

Máte ještě nějaké vazby na Karvinou?

Stále v Karviné žije moje máma a ve Staré Bělé u Ostravě bydlí můj bratr. Já sám jsem v Karviné nebyl už dlouho.

V sezonách 1996/97 a 2007/08 jste působil ve Vítkovicích. To jste se určitě byl v Karviné podívat?

V tu dobu jsem do Karviné jezdil často. Oživoval jsem si vzpomínky. Musím říct, že i působení ve Vítkovicích mě potěšilo. Ostravský klub společně s Litvínovem a Slavií patří k mým srdečním záležitostem.

Nejvíce sezon jste odehrál v Litvínově. Vryla se vám do paměti nějaká konkrétní sezona?

V Litvínově jsem prožil více nádherných sezon, ale na jednu si vzpomínám. Byla dost ale nemilá. V sezoně 1992/93 jsme narazili v semifinále play-off na Vítkovice. Vítkovice tehdy u nás oba zápasy vyhrály a my jsme si říkali, jak je to špatné. Odjeli jsme do Ostravy a obě porážky jsme jim vrátili. Už jsme si zase všichni mysleli, že to máme v kapse, Vítkovice nás ale zase na našem ledě porazily. V téhle sérii se moc nepotvrdilo, že domácí mají výhodu.

Taková porážka musí hodně mrzet.

Vítkovice potom hrály finále se Spartou Praha, které prohrály 1:3 na zápasy. My bychom asi v té sezoně Spartu potrápili více. V základní části se nám na ni hodně dařilo a i oni by z nás měli respekt.

Vždycky jste býval pověstný svojí tvrdou, agresivní hrou, ale zároveň jste dával hodně branek. V roce 2006, kdy jste hrál play-off se Slavií Praha, jste si dokonce vystřílel pozvánku na mistrovství světa do lotyšské Rigy. Tam jste získal stříbrné medaile. Byl tenhle moment tím nejlepším, co vás v kariéře potkalo? On už celý rok byl docela povedený. S Litvínovem jsme sice nepostoupili do play-off, ale povedlo se mi na vyřazovací boje dostat do Slavie, s kterou jsem si zahrál finále proti Spartě, ale bohužel jsme prohráli. Do finále jsme pak došli i s národním týmem, ale ani tam jsme nevyhráli. Přesto získat stříbrnou medaili se nepošťastní každému. I když jsem ke konci turnaje už nehrál, pořád jsem byl součástí týmu. Tenhle rok byl po hokejové stránce skvělý.

Na titul jste nikdy nedosáhl. Mrzí vás to?

Není to nic, kvůli čemu bych se měl trápit. Na světě jsou horší věci. Myslím, že moje kariéra i bez titulu byla docela úspěšná.

Přesto, že jste vždy patřil k těm lepším tuzemským hokejistům, jste odehrál jen dvě sezony v zahraničí. Jak to?

V sezoně 2000/2001 jsem odešel do Švýcarska, kde jsem hrál za Grasshoppers Curych. Docela se mi dařilo, ale volali mi z Litvínova, jestli bych jim nepomohl. Že se zachraňují. Přesto, že už se mnou před sezonou nepočítali, tak jsem se na jeden měsíc vrátil. No a když jsem v sezoně 2004/2005 hrál v Dánsku za Esbjerg, tak se situace vlastně opakovala. Litvínov mě nejdříve nepotřeboval, a potom se mi ozval, jestli bych jim nepomohl. Jak jsem řekl, Litvínov je srdeční záležitost a já znovu neodmítl.

Občas jste míval problémy s trenéry, se kterými jste míval spory. Vzal byste některé věci zpět?

Nevím. Postupem času zjišťuji, že jsem mohl třeba jednat jinak. Jsem ale typ, který chce vyhrávat a mužstvu jsem vždycky chtěl co nejvíce pomoct. Přiznávám, měl jsem roztržky s Františkem Výborným, Markem Sýkorou nebo Aloisem Hadamczikem. Mám odjakživa prořízlou pusu, co na srdci, to na jazyku. Na druhou stranu ale s trenéry jako Ivan Hlinka, Vláďa Růžička nebo Vladimír Vůjtek jsem žádné problémy nikdy neměl. Oni mě nechali hrát můj hokej.

V loňském roce jste ukončil hráčskou kariéru a dal se na trénování. Proč jste se k hokeji zase vrátil?

S hokejem jsem končil kvůli velkým problémům s kolenem. Skutečně jsem myslel, že už skončím. Mezitím jsem vystudoval trenérskou B licenci a začal jsem trénovat dorost v Karlových Varech. U mužstva jsme byli dva. Já a jeden mladý kluk, který hokej prakticky nikdy nehrál. Všechno měl nastudované z knížek a někdy jsme se neshodli. Když se mi později ale ozval šéf mosteckého hokeje pan Valerij Korol, že bych mohl u nich trénovat mladé kluky a zároveň i hrát, tak jsem neváhal.

Jak jste zvládl návrat k mistrovským zápasům?

Velmi těžko. Na ledě jsem vydržel sotva půl minuty. Teď už je to lepší a snad jsem i trochu přínosem pro ostatní kluky.

V Litvínově o vás neměli zájem?

Tam jsou všechna trenérska místa rozebraná. Zatím to tam nejde. Já si ale nestěžuji. V Mostě jsem spokojený a mám to kousíček domů.

Plánujete, že byste chtěl trénovat i dospělé?

Jasně. Chci si dodělat licenci A budu čekat, jestli se někdo neozve. Potřebuji ale nabrat zkušenosti. Nejdříve třeba jako asistent. Bez zkušeností bych do toho nešel.

Je tedy v současnosti hokej to, co vás živí?

Ano. Za dobu, co jsem hrál, se mi povedlo nějaké peníze našetřit. A navíc teď jsem v Mostu dost vytížený.