Jachtař vyráží mezi stovku katamaránů | E15.cz

Jachtař vyráží mezi stovku katamaránů

Vladislav Ptašnik z klatovského jachting klubu na katamaránu zvítězil na Hnačově a chystá se na Balt.

Novinkou tradičního závodu plachetnic na Hnačovském rybníku byla účast nové superrychlé jachetní třídy, katamaránu F 20 Predator. Triumfoval v ní tandem pořádajícího Jachting klubu TJ Klatovy Vladislav Ptašnik se synem Tadeášem. Vladislav Ptašnik se na vývoji Predatora také podílel. Existují pouhé čtyři kousky, na jednom z nich závodí nejznámější český námořní jachtař z Plzně David Křížek. Ten by se v horizontu tří let rád pokusil spolu s Milanem Hájkem o rekordní přeplavbu Atlantiku.

„Je to šílený nápad. V sedmdesátých letech se to někomu povedlo za dvaadvacet dnů. Dva a půl tisíce mil se pak pokoušeli zdolat další, a z těch, co přežili, dosud drží rekord jedenáct dnů a jedenáct hodin Francouzi,“ připomíná Vladislav Ptašnik, jezdec Compo- Tech týmu. Právě tam Křížek soustřeďuje trénink a závodění na Predatoru. Na základě jeho podnětů a zkušeností konstruktéři CompoTechu vyvíjí oceánskou verzi Predatora. Pětačtyřicetiletý jachtař z Hor Matky Boží k jachtingu přičichl před sedmi lety, před tím jezdíval slalom na divoké vodě.

„Začátky byly hodně těžké. Člověk zjišťoval, že vítr nefouká stejně, že musí vědět, jak naklonit stěžeň, jak vytvarovat plachtu a nastavit loď. Že musí znát teorii, kterou pak ověřuji v praxi. Důležitá je i fyzička. Po katamaránu se člověk dost naběhá, často visí v trapézu,“ tvrdí Vladislav Ptašnik, podle kterého je jachting technický sport pro mladé i staré. Vladislava Ptašnika zavál vítr do různých koutů světa, odkud si přiváží nezapomenutelné zážitky.

„Letos v únoru při tréninku ve Slovinsku se asi tři metry od nás vynořila velryba,“ chlubí se jachtař. Nezapomenutelným byl také největší závod katamaránů na světě v Texelu. „Bylo tam asi 550 účastníků,“ připomíná Ptašnik, který u největšího a nejzápadnějšího z fríských ostrovů patřícího Holandsku vybojoval parádní osmašedesáté místo. Vladislava Ptašnika, který je držitelem rychlostního sólového rekordu na sto a pět set metrů, teď čeká další pouť, velký závod za účasti asi stovky katamaránů v Baltském moři. Jeho cíle? Hlavně si užívat a dál se jachtingem především bavit. „Neměnil bych. Díky katamaránu jsem hodně poznal, hlavně řadu dobrých kamarádů. Ostatní říkají, že katamaránci jsou exoti, o to větší jsme kámoši,“ dodává.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.