Jak muzicírující irský farář uvedl YouTube v nadšení | E15.cz

Jak muzicírující irský farář uvedl YouTube v nadšení

Farář Ray Kelly
Farář Ray Kelly
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Farář Ray Kelly se ze svého improvizovaného studia ve svém domku uprostřed malebného irského venkova stal mezinárodním fenoménem. Přitahuje tisíce fanoušků, a to i mimo své farnosti. Nečekaná hudební kariéra tohoto dvaašedesátiletého kněze začala před rokem a dnes má Ray Kelly svou platinovou desku, 42 milionů shlédnutí na YouTube a vystupuje v talk-show po celém světě.

Všechno začalo na svatbě páru jeho farníků v Oldcastlu, městečku ležícím 100 kilometrů severozápadně od Dublinu. Kelly tam interpretoval píseň Hallelujah kanadského hudebníka Leonarda Cohena. Video umístěné na YouTube uchvátilo.

„Od té doby to stále narůstá. Video bylo shlédnuto téměř 42milionkrát a pořád to pokračuje, s 35.000 návštěvami denně,“ vysvětluje Kelly na své faře, kde žije se svými dvěma psy, King Charles španěly Biddym a Buddym. „Bylo to jako bláznivý sen,“ říká Kelly, stále překvapen smlouvou, kterou mu nabídla nahrávací společnost Universal Music.

„Nikdy bych nevěřil, že by se mi to mohlo v mém věku přihodit. Už jsem málem pomýšlel na důchod a teď mám najednou před sebou hudební kariéru,“ dodává.

Jeho první album nedávno vyšlo ve Spojených státech a nyní i v Austrálii. Skládá se z keltských, náboženských a popových písní. Nahrál ho během dvou měsíců ve studiu, které si vybudoval doma, aby nenarušilo jeho závazky faráře. Připravuje také vánoční album.

„Věděli jsme, že otec Kelly je při mši schopen zpívat. Když zpívá, všechny si svým zpěvem podmaní,“ říká před kostelem svaté Brigity Eileen O'Reillyová, kterou farářův úspěch těší. Kněz ostatně svým ovečkám zpívat nepřestal a nedávno se mu dostalo velkých ovací za interpretaci skladby Amazing Grace. Když vycházel z kostela, přitočila se k němu jedna elegantní dáma a prohlásila: „Přijela jsem až z Anglie, abych vás viděla!“

„Poslouchala jsem otce Kellyho a myslím, že je úžasný. Jsem v Irsku na dovolené a chtěla jsem ho vidět,“ svěřuje se Margaret Rawová, která se nechala s knězem se „zázračným hlasem“ vyfotografovat. Loni přišli ze stejného důvodu na mši američtí turisté.

V 70. letech, než se stal knězem, chodil Kelly na hodiny zpěvu a často se účastnil soutěží pro mladé talenty v Dublinu. Podílel se na místních muzikálech Jesus Christ Superstar a Guys and Dolls.

Když tak náhle vzrostla jeho popularita, vypravil se do Británie, Německa a Spojených států, aby tam své album propagoval. V dubnu se v New Yorku dokonce zúčastnil oslav svátku svatého Patrika.

Kelly má ve svém počínání podporu svého biskupa. Kněz vysvětluje, že lidé považují jeho činnost za přínos církvi. Vítají, že po všech těch negativních událostech, zejména četných odhaleních sexuálního zneužívání, jehož se kněží údajně dopouštěli, je pro církev velmi přínosné, že se teď o ní hovoří pozitivně.

Pokud jde o peníze, vydělal si Kelly zatím jen málo. „Jsem stále obyčejný kněz v malém městečku na venkově a jsem tak spokojen,“ ujišťuje. Přesto doufá, že bude moci přispět několika charitativním organizacím i svým patnácti synovcům a neteřím.

„Pokud jde o mě, rozhodně nebude před kostelem stát lamborghini nebo jachta!“ zdůrazňuje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video