Jak vyrobit robota za několik hodin. Z pohodlí domova | E15.cz

Jak vyrobit robota za několik hodin. Z pohodlí domova

robot, ilustrační foto
robot, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Karel Javůrek, VTM

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Robotické stroje v každé domácnosti? Vyřešit není nutné jen technologické problémy, důležitá bude i cena. Nový projekt má umožnit levnou výrobu robotů. I během několika hodin.

Do specifických oblastí se začínají nasazovat levné 3D tiskárny, které dokážou velmi omezeně vyrábět různé druhy prototypů z různých materiálů. Velkým tahákem je v této oblasti platforma open source, kde se uživatelé dělí o zkušenosti i návrhy vyrobených modelů.

Inženýři z MIT se chtějí zaměřit na oblast výroby domácích robotů, na výrobní náklady a dobu výroby. S tím samozřejmě souvisí i dostupnost pro běžné uživatele, každé firmy či domácnosti.

Roboti ze supermarketu

Jak oznámila laboratoř CSAIL z MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Lab), novým pětiletým projektem s investicí 10 milionů dolarů má být kompletní výzkum v oblasti výroby a návrhu robotických strojů a částí.

Cílem je vyvinout takové procesy a technologie, které umožní snadnou, rychlou a především levnou produkci nejrůznějších druhů robotů do domácnosti a dalších oblastí. Nejedná se tak přímo o komplexní univerzální roboty, ale i to může být reálné ve vzdálenější budoucnosti.

Robotická „písečná blecha“ z laboratoře Boston Dynamics

Kdokoli by si mohl nechat vyrobit specifického robota dle svých potřeb a přání, to vše pouze v rámci „domácích“ a lokálních podmínek. S velkou pravděpodobností lze očekávat, že tato forma výroby by mohla být dosažitelná, otázkou je jen, jak rychle to bude.

Vyrobit robota dnes trvá i několik let, včetně návrhu a programování. Použitelná softwarová oblast vývoje je díky systémům open source různých výrobců i vyvíjených platforem poměrně snadný cíl, těžší část úkolu je tak hardware.

Rychlejší vývoj

Díky snadným procesům by měl výzkum v konečném důsledku podpořit i samotné vývojáře robotů. Různé typy algoritmů a nadstaveb by měly umožnit i rychlé programování. S tím souvisí i zmíněná objednávka robota se specifickými vlastnostmi pro určitý druh použití.

Samotný „prostorový tisk“ se většinou netýká komplexních strojů, ale především jednotlivých elektromechanických součástek, mezi které patří senzory, antény a další prvky. Umělý materiál, který má konfigurovatelné elektrické i mechanické vlastnosti, může zcela změnit pohled na běžné věci kolem nás. Obzvláště pokud jeho výroba bude rychlá a cena nízká.

Nové materiály, nové možnosti

Dnes se součásti robotů stále vyrábí v pokročilých laboratořích a továrnách, postupem času by se však výroba jednodušších strojů a částí mohla přesunout blíže k samotným uživatelům. Koupit si robota, jako je ten na videu, může být stejně snadné jako nákup hračky.

Roboti mohou zaplavit naše domácnosti a okolí. Stačí si uvědomit, jak vypadal nástup počítačů a jejich mobilních verzí v podobě chytrých mobilních zařízení. V běžné domácnosti je dnes již běžně několik „velkých“ počítačů a každý člen rodiny má vlastní chytrý telefon napojený na internet. Takové rozšíření souvisí právě se snižující se cenou a snadnou dostupností. Částečně se navíc jedná o nutnost (pracovní, sociální), která přitom před několika lety neexistovala.

Aplikace a ekosystémy elektronických obchodů pak z toho pohledu fungují jako úpravy, které dávají těmto počítačům různé možnosti použití. Tyto úpravy jsou dílem i doposud neznámých jedinců z celého světa, kteří v prodejích překonají i velké společnosti zabývající se vývojem aplikací pro tyto platformy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.