Japonskému vandalovi jeho "rytiny" ve skutečnosti vydělávaly

graffiti, ilustrační foto

graffiti, ilustrační foto Zdroj: urban75.org

Jako nesmyslné a navíc masivní vandalství se jevilo rytí do zdí veřejných záchodků, které japonská policie nacházela na toaletách kuželen, silničních odpočívadel i heren pačinko od severní prefektury Iwate až po jižní prefekturu Kagošima vzdálenou tisíce kilometrů. Nyní dopadla pachatele a zjistila, že vandalismus je úzce s jeho podnikáním.

Jak napsal The Wall Street Journal, pětatřicetiletý muž údajně vyryl nožem grafitti na až 2600 záchodcích v 36 ze 47 japonských prefektur. Nešlo ale o tradiční záchodkovou literaturu v podobě telefonních čísel s poznámkou „jestli si chceš užít, zavolej“ nebo nevhodné veršíčky, jaké se najdou na toaletách celého světa.

Podle zjištění policistů šlo v tomto případě o peníze. Muž, který žil ve vlastním automobilu, aby mohl volně brázdit Japonskem, všude ryl adresu své webové stránky, aby podpořil návštěvnost.

Jakmile ji nějaký zvědavý uživatel internetu zkusil otevřít, byl přesměrován na server s obsahem jen pro dospělé a záchodkový vandal dostával peníze za každé kliknutí. Celkem si takhle podle policie od loňského listopadu do letošního března vydělal zhruba 660 tisíc jenů (asi 155 tisíc korun).