Je to investiční pyramida, obviňuje americká komise bitcoinový fond | E15.cz

Je to investiční pyramida, obviňuje americká komise bitcoinový fond

Je to investiční pyramida, obviňuje americká komise bitcoinový fond
bitcoin
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
nos

Fond s virtuální měnou bitcoin se dostal do hledáčku americké Komise pro cenné papíry a burzy. Ta již obvinila zakladatele texaského investičního fondu Bitcoin Savings and Trust Trendona Shaverse z provozování nelegální investiční pyramidy s virtuální měnou bitcoin. Komise varovala investory před riziky plynoucími z možných podvodů s bitcoiny.

Trendon Shavers se svým internetovým fondem sliboval investorům týdenní úrokový výnos až sedm procent. Místo toho však většinou peněz od nových investorů vyplácel dřívější investory a zbytek využíval k osobním výdajům.

Digitální měnu bitcoin tvoří převoditelné jednotky, které lze nakupovat a prodávat za standardní peníze. V posledním desetiletí se její použití rozšířilo a vzbudilo pozornost médií a finančních kruhů. Vedle bitcoinů existuje i několik dalších virtuálních měn, kritici ale poukazují na jejich zneužitelnost pro praní špinavých peněz.

Jak se má vyvíjet počet bitcoinů na trhu

Růst počtu bitcoinů do roku 2033Růst počtu bitcoinů do roku 2033Autor: wikipedia

Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetickou měnu „tiskne“ síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem. Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Jarní vzestup ceny bitcoinu

Tržní hodnota všech bitcoinů v oběhuTržní hodnota všech bitcoinů v oběhuAutor: E15

Hodnota bitcoinu v letošním roce zaznamenala prudké výkyvy a z lednových 13 dolarů se na jaře vyšplhala až na 266 dolarů. Někteří označují bitcoiny za měnu budoucnosti, jiní je považují za formu pyramidových her.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!