Jednání naštěstí pokračují | E15.cz

Jednání naštěstí pokračují

Firma INTOS končí. Po demonstraci zaměstnanců se jednání za důstojnější podmínky opět rozběhla.

Finanční krize dolehla i na velké firmy v regionu. První obětí se jí stala firma Intos Žebrák. Ta bývala pro obyvatele regionu dlouholetou jistotou. Rakouská firma Emco, která firmu vlastní, byla však nekompromisní a na konci června odhlásila zástavu výroby. „Společnost fungovala sto čtyřicet let bez problémů. Pak přišli Rakušané a za pět let nám zbyly jen oči pro pláč,“ popsal situaci Václav Palek, který ve firmě pracoval dlouhých dvaačtyřicet let.
Bez práce se tak ze dne na den ocitly téměř dvě stovky lidí. Mnoho z nich pracovalo v místní firmě celý svůj život a často s firmou spojovaly své životy celé rodiny. Není tedy překvapením, že propuštění zaměstnanci nesou konec firmy velmi špatně a často mluví o obrovském neštěstí. „Do penze mám jen dva roky. Těžko mě dnes někdo zaměstná, když nemají práci ani mladí,“ přiznává se slzami v očích místopředseda odborů podniku Václav Palek.
Již od začátku se však navíc hovoří o nedůstojném chování firmy, která zaměstnancům, kteří jsou nyní ve výpovědní lhůtě vyplatí pouze zákonem stanovené minimum. „Již od začátku jednáme s Rakouským majitelem o lepších podmínkách pro bývalé zaměstnance. Chceme pro naše lidi stejné podmínky jaké by měli v Rakousku,“ uvedl místopředseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.
Jednání, na která přistoupila firma až po demonstracích zaměstnanců a odborů ještě stále nejsou u konce. „Před několika dny proběhla jednání na Rakouské ambasádě v obchodní sekci, kde nám pan velvyslanec přislíbil jistou intervenci v tomto problému,“ pospal momentální situaci místopředseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.
Rakouská strana nejprve reagovala na výzvy českých odborů, pak ovšem jednání zastavila. Právě minulý týden se věci dali opět do pohybu díky spolupráci rakouského velvyslanectví. Zaměstnanci tak pořád mohou doufat v jisté zlepšení a satisfakci. „Naším cílem je vyjednat důstojnější podmínky odchodu všech zaměstnanců. Z našeho pohledu to znamená odstupně ve výši několikaměsíčního výdělku nad zákonné minimum,“ dodává na závěr místopředseda Jaroslav Souček.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.