Jičín rozsáhlý areál kasáren neprodá, tendr na investora zruší | E15.cz

Jičín rozsáhlý areál kasáren neprodá, tendr na investora zruší

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radnice v Jičíně rozsáhlý areál bývalých kasáren v centru města neprodá a výběrové řízení na investora kasáren zruší. Zrušení tendru městským zastupitelům jednomyslně doporučila rada, řekli představitelé radnice. Město se pokoušelo najít investora pro pětihektarový areál kasáren od roku 2006. Radnice by zatím chtěla v revitalizaci kasáren pokračovat sama. Prodejem území kasáren už se sítěmi by prý mohla získat výrazně větší výnos, než kdyby areál v nynějším stavu prodala investorovi. Podle místostarosty Tomáše Frýby (TOP 09) by rozdíl v zisku pro město mohl být v desítkách milionů korun.

Tendr na investora kasáren v roce 2009 vyhrála písecká firma Czech development, která v nich chtěla postavit asi 300 bytů, kanceláře a objekty občanské vybavenosti. Radnice s píseckou firmou smlouvu dosud nepodepsala, ač letos v březnu prodej kasáren zastupitelé schválili. Firma Czech development zatím podle manažera projektu Vladimíra Hrabáka žádné stanovisko od města ohledně jeho postupu ve výběrovém řízení nedostala. „Počkáme na oficiální vyjádření města a pak rozhodneme o dalším postupu,“ řekl Hrabák. Radnice tvrdí, že má právo tendr zrušit.

Město zatím s podporou státní dotace začalo v září s demolicí části kasáren. Radnice by chtěla získat dotace i na druhou etapu demolice a také na vybudování infrastruktury v lokalitě kasáren. Pozemky či jednotlivé budovy by pak mohlo město investorům prodávat samo. Nebo by mohlo opět vypsat tendr na prodej celé lokality. Frýba výnos pro město odhadl na 40 až 50 milionů korun. Od Czech development mělo město za areál získat 16 milionů korun. Podle starosty Martina Puše (ODS) by podpis smlouvy s Czech development byl problematický, protože kvůli demolicím se změnil předmět prodeje, který ve smlouvách v březnu schválili zastupitelé. Starosta chce s firmou o ukončení spolupráce jednat s tím, že by od ní město například mohlo koupit její studii přestavby kasáren.

Tendr z roku 2009 se poprvé zadrhl loni před říjnovými komunálními volbami, kdy zastupitelstvo na svém posledním zasedání smlouvy s firmou neschválilo. Rozhodnutí o budoucnosti kasáren tehdejší zastupitelé nechali na nových zastupitelích. V něm koalici vytvořily ODS, ČSSD a TOP 09. TOP 09 pak navrhla zrušení tendru s tím, že by se město mělo do revitalizace kasáren pustit samo. V lednu však zastupitelé rozhodli, že se město má s firmou pokusit vyjednat vyšší cenu. To se stalo, když Czech development zvedl nabídku ze sedmi na 16 milionů korun. Projekt firmy měl několik etap rozvržených do deseti let. Firma původně počítala s tím, že první stavební práce by mohly začít v roce 2012.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video