Jobs věřil, že se život nevypne jako tlačítkem | E15.cz

Jobs věřil, že se život nevypne jako tlačítkem

(zleva) Steve Jobs a Bill Gates
(zleva) Steve Jobs a Bill Gates
• 

nes, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víra v posmrtný život – to byla věc, která stála za neochotou Steva Jobse instalovat do přístrojů Apple tlačítka pro vypnutí přístroje. Ta mu, v okamžicích pochyb, připomínala právě definitivní konec života, po kterém už nic není. "Stisknete a jste pryč," řekl Jobs autorovi jeho životopisu Walteru Issacsonovi. Biografie nedávno zesnulého šéfa Applu jde dnes do prodeje.

Jobs prý Isaacsonovi říkal, že si není jistý existencí boha. „Ale co jsem dostal rakovinu, přemýšlím o tom víc. A zjišťuji, že věřím o trochu víc,“ citoval životopisec Jobsova slova. „Možná je to kvůli tomu, že chci věřit v posmrtný život. Že když zemřete, všechno to nezmizí, ta moudrost, kterou jste získali. Že nějak žije dál,“ pokračuje šéf Applu podle knihy.

„Někdy si ale myslím, že je to jako tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje. Stisknete a jste pryč. A to je důvod, proč nechci dávat na zařízení od Applu tlačítka pro zapínání a vypínání,“ uzavřel podle Isaacsona Jobs. Když se výrobky Applu jako iPhone nebo MacBook nepoužívají, přecházejí do pohotovostního režimu, ale nevypnou se. Na některých z nich bliká světelný signál, který ukazuje, že mohou být ihned oživeny.

Jobsův životopis od Isaacsona po názvem Steve Jobs vychází především z více než čtyř desítek rozhovorů, které spisovatel pořídil od roku 2009. Poslední z nich zakladatel Applu poskytl jen několik týdnů před smrtí.

Kniha například popisuje, jak Jobs v letech 2003 a 2004 devět měsíců odmítal operaci nádoru a místo ní i přes protesty své rodiny dával přednost různým formám alternativní medicíny, které hledal na internetu. Pro standardní medicínu se rozhodl až v červenci 2004.

Gates prá Jobsovi záviděl charisma

Autor knihy líčí i vztah Jobse s jeho celoživotním rivalem Billem Gatesem, šéfem společnosti Microsoft. Jobs o něm mluvil jako o „neinvenčním“ člověku, který žije jen z nápadů jiných. „Bill je v podstatě neinvenční a nikdy nic nevynalezl. Proto si myslím, že teď, kdy se dal na dobročinnost, je spokojenější než v technologii,“ řekl Jobs Isaacsonovi. „Jenom nestoudně vykrádal nápady jiných lidí,“ dodal.

Issacson píše, že Gates Jobsovi záviděl jeho charisma a vliv na lidi, jako člověka ho ale považoval za „divného“. Nicméně rád navštěvoval ústředí společnosti Apple v Cupertinu, zvláště když mohl sledovat, jak Jobs jedná se svými zaměstnanci. „Steve je jako šílený přetěžoval neuvěřitelným napětím a spletitými osobními vztahy,“ řekl Gates podle Isaacsonovy knihy.

Autor: nes, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video