Kaplička dá Tylovi střechu nad hlavou

Pěkně zvesela začnou hrát ochotníci v novém divadle, na které čekali mnoho let. Otevřou ho komedií Vše o ženách.

Vymodlené. Tak je možné označit Divadlo U Kapličky, kde po mnoha letech nejistoty získá zázemí amatérský divadelní soubor J. K. Tyl. „Je to taková radost, že tomu ještě vůbec nemůžu uvěřit,“ neskrývá nadšení předseda souboru Václav Krištůfek.
Mluví o domě poblíž kapličky na Husově třídě, nedaleko od výstaviště. Vlastní ho jihočeská organizace Pionýra, která nabídla divadelníkům zázemí. Pronajali si sál, zkušebny i sklady. „Je to oboustranně výhodné spojení, díky němuž se náš dům víc otevře veřejnosti,“ věří krajský předseda Pionýra Petr Novák. Nákup vybavení a úpravy domu tak, aby mohl sloužit divadlu, vyjdou na více než šest set tisíc korun.
Soubor J. K. Tyl existuje už 115 let a za tu dobu jím prošly stovky obyvatel Budějovic a okolí. Poslední dva roky žil asi padesátičlenný spolek v provizoriu – několikrát se stěhoval, kulisy a kostýmy museli herci skladovat jinde, neměli dost místa na zkoušení.
„V novém působišti bychom se rádi vrátili k původní frekvenci hraní, kdy od října do dubna pravidelně každý týden ve středu uvedeme večerní představení a v neděli pohádku pro děti,“ slibuje jednatelka souboru Silvie Vojíková.

Tři premiéry na oslavu

Zahájení této sezony bude velkolepé. Slavnostně divadlo otevře 6. října v sedm večer premiéra komedie Vše o ženách, kterou napsal Miro Gavran a nastudoval Jan Štěch. Divadelníci zvou na mužský pohled na ženský svět v komedii pro tři herečky, z nichž každá se představí v pěti rolích. Soubor si tím připomene i 115. výročí svého založení. Další premiéra je na programu hned 20. října, a to Balada z hadrů Voskovce a Wericha. Trojici novinek uzavře v listopadu dramatizace Babičky Boženy Němcové, která je určená dětem. Oslavy zakončí od 13. do 21. listopadu 11. ročník přehlídky amatérského divadla Budějcká Thálie.