Karlovarské nákupy jsou nejdražší | E15.cz

Karlovarské nákupy jsou nejdražší

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hospodyňky na Karlovarsku utrácejí za potraviny na vánoční stůl víc než jinde. Kraj proslulý nejnižšími mzdami má totiž nejdražší potraviny.

Život na Karlovarsku? Žádné peříčko. V průměru nejnižší mzdy a zároveň nejvyšší ceny potravin z něj činí malý region jen pro silné jedince.
Aktuální údaje Českého statistického úřadu znovu potvrdily, že průměrné ceny potravin na Karlovarsku jsou nejvyšší v celé zemi. Dokonce i v Praze se nakupuje levněji. Všechny hlavní přísady do vánočního pečiva nebo na smaženého kapra jako mouka, máslo, vejce, cukr či mléko stojí v Praze méně než ve Varech. A to je přitom průměrná hrubá mzda v Praze zhruba o deset tisíc korun vyšší než v lázeňském regionu.
„Rovnítko mezi nízkými mzdami a nízkými cenami tady nefunguje, protože poptávku po potravinách v regionu zvyšují cizinci, ať už Němci, nebo Rusové. A dokud je poptávka, obchodníci ceny nesníží,“ vysvětlila Jaroslava Šenitková z Českého statistického úřadu.

Svátky se prodraží

Sedmička porovnala v několika krajích ceny jedenácti druhů základních potravin, které jsou v karlovarských domácnostech součástí vánočních nebo silvestrovských tabulí. A výsledek je ohromující. Například ve srovnání se sousedním Ústeckým krajem lidé na Karlovarsku zaplatí za stejný nákup o sto devět korun víc. „Mám švagrovou v Ústí, takže vím, že tam některé potraviny kupuje levněji. Dokonce mi vozí krabici s nákupem, když přijede na návštěvu,“ komentovala výsledky šetření Milada Vostrá z Karlových Varů. Ve srovnání s Plzeňským krajem činí rozdíl zhruba devadesát korun v neprospěch Karlovarska a ve srovnání s krajem Vysočina, kde jsou průměrné mzdy na podobně nízké úrovni, přibližně osmdesát korun. A to ani zdaleka nebyl nákupní košík plný. V případě většího počtu položek by se nůžky mezi cenami potravin v regionech ještě více rozevřely.
Ve Varech jsme nakoupili nejdražší kuře, máslo, eidamskou cihlu, hovězí maso, šunkový salám i pomeranče. Naopak skoro nejlevněji jsme tady pořídili mrkev.

Akce. Čas úspor

Karlovarsko vévodí žebříčku nejdražších potravin v Česku, přestože cena hovězího masa bez kosti tady v posledním půlroce poklesla o šest korun a cena kilogramu hladké mouky zhruba o dvě koruny. Za stejnou dobu však na Karlovarsku podražila vejce o korunu padesát (na téměř devětadvacet korun za deset kusů), zatímco v Praze jako nejbohatším regionu jejich cena zůstala nezměněná (necelých šestadvacet korun). A právě spotřeba vajec je kolem Vánoc velká.
Karlovarské hospodyňky už jsou na drahotu zvyklé. Potraviny proto pořizují u obchodníků hlavně v akcích. Při velkých nákupech, jakou jsou předvánoční, ušetří až stokoruny. „Nakupuji podle letáků. Zvlášť před Vánocemi, kdy spotřebuji víc másla, oleje a cukru. To víte, šetřím, kde se dá,“ odpověděla Vladimíra Mrázová, další z respondentek Sedmičky. Právě cukr, hlavní surovina do vánočních sladkostí, je na Karlovarsku vůbec nejdražší v zemi. Pokud není v akci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video