Karviná: nežije se tu nejlíp | E15.cz

Karviná: nežije se tu nejlíp

Pětka. To je známka, kterou dali odborníci Karviné, když ji porovnávali s jinými městy.

Ve kterém z padesáti nejlidnatějších měst v Česku se žije nejlépe? To hodnotili odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze. Karviná skončila až na osmačtyřicátém místě. Vyhrál Hradec Králové. „Tenhle výzkum považuji za nesmyslný, uráží nás. Který z těch zkoumatelů z Prahy byl kdy v Karviné, aby se přesvědčil o změnách, které tady vidíme na každém kroku? Až ten výzkum bude zohledňovat skutečné změny za dvacet let a rok od roku a bude se ptát Karviňanů, jak se jim tu žije, pak ho budeme považovat za objektivní,“ říká primátor Karviné Tomáš Hanzel.
Vedoucí katedry regionálních studií a vedoucí týmu, který na studii pracoval, René Wokoun vysvětluje, že u všech padesáti měst hodnotili totéž: nezaměstnanost, kriminalitu, cenu nájmu za byt 3+1, zeleň, počet firem, dostupnost dálnice a důležitých vlaků a věk, kterého se tu mohou lidé dožít.
„S dopravním napojením i třeba s nájmem a zelení je na tom Karviná dobře. Naopak ve městě je vysoká nezaměstnanost a špatný vzduch. V tom je nejhorší a to jí kazí hodnocení,“ říká Wokoun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!