Kdysi v Hradci vyroben, dnes tu vystaven: automobilový skvost KAN | E15.cz

Kdysi v Hradci vyroben, dnes tu vystaven: automobilový skvost KAN

Autoveterán KAN
Autoveterán KAN
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mimořádnou šanci prohlédnout si automobil značky KAN vyrobený v Hradci Králové v roce 1911 mají do 31. května návštěvníci galerie v královéhradecké městské knihovně. Vystavený automobil je jediným dochovaným vozem této značky na území České republiky.

„Vůz je zapůjčený od dcery sběratele, který unikát před lety zachránil. Vystavené jsou také archivní materiály z různých muzeí i ze soukromých sbírek, například staré technické průkazy či osvědčení či propagační materiály tehdejších automobilek,“ řekla Vladimíra Svobodová z hradecké knihovny.

Výstavu doplňují také knihy pro děti i dospělé týkající se automobilismu. Historický automobil je sice pojízdný, do Hradce Králové jej ale převezla odborná firma. Knihovna také musela zajistit například kamerový systém a zabezpečení celé výstavy.

Autoveterán KAN Autor: CTK
Vůz královéhradecké firmy KAN

Firma KAN - Královéhradecká továrna automobilů, Alois Nejedlý, Kukleny existovala v letech 1911 až 1914 a vyráběla dvousedadlové i čtyřsedadlové stroje. Největší úspěch zažil typ LC z roku 1913.

Hradecká knihovna od letošního března sídlí v někdejší továrně Vertex, přestavba podle projektu Davida Vávry stála zhruba 200 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.