Když je telefon málo a tablet moc: „tabletofony“ dobývají svět | E15.cz

Když je telefon málo a tablet moc: „tabletofony“ dobývají svět

Samsung Galaxy Note 2
Samsung Galaxy Note 2
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Edgar Cervantes

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od svého vzniku urazily mobilní telefony dlouhou cestu. Rozměry i váha cihly jsou již dávno minulostí, telefony se snadno vejdou do libovolné kapsy. Trend se ale nyní zřejmě obrací. Výrobci vypustili na trh nové přístroje, které chtějí spojit výhody chytrého mobilního telefonu i tabletu. S tím souvisí i značný nárůst velikosti.

Příkladem může být nový Samsung Galaxy Note II, který je o 75 procent větší než původní Apple iPhone, praotec chytrých mobilů. Britskému softwarovému konzultantovi Jeremymu Rochemu ze společnosti FinancialForce.com ale velikost telefonu blížící se tabulce čokolády nevadí. „Poznámky na velikost svého telefonu slýchávám po většinu dní, kdy jdu ven,“ popisuje své zkušenosti deníku Wall Street Journal.

Z hlavního původce tohoto trendu je považován Samsung, který předloni uvedl první řadu telefonu Note s úhlopříčkou obrazovky 13,5 centimetru. „Jsme pyšní na to, že jsme vytvořili novou kategorii,“ říká produktový šéf jihokorejské firmy Kevin Packingham.

Někteří recenzenti sice poukazovali na to, že na poměry telefonů obří rozměry ztěžují manipulaci a znesnadňují používání přístroje k jeho původnímu účelu, totiž telefonování. Úspěch u zákazníků ovšem dal Samsungu za pravdu. Konkurence si toho všimla a rychle vyvinula vlastní „tabletofony“.

"Tabletofony" slaví úspěch všude mimo USA

Podle analytické společnosti ABI Research stouply loni celosvětové prodej chytrých mobilů s obrazovkou větší než 4,6 palce (11,7 centimetru) na 82,7 milionu kusu oproti 1,8 milionu v roce 2011.

Jediným trhem, kde se zatím kříženci tabletu a mobilního telefonu příliš neuchytili, je ten americký. „Tabletofony“ slaví úspěch především v jihovýchodní Asii, stranou zájmu nezůstaly ani v Evropě. Řada čínských prodejců hlásí případy, kdy si Číňanky kupují velký přístroj, který nosí v kabelce, a k němu ještě druhý menší, který mají v kapse, aby byl více při ruce.

Ještě větší zařízení jsou na cestě

A výrobci poptávce po ještě větších přístrojích vycházejí vstříc. Čínský Huawei příští měsíc uvede telefon s obrazovkou o rozměru 6,1 palce a spekuluje se o tom, že rovněž čínský ZTE představí telefon Nubia Z7 s displejem s úhlopříčkou 6,3 palce. Tyto rozměry se už velmi blíží malým tabletů, jako je třeba sedmipalcový Google Nexus.

Odborníci v oblasti ergonomie ovšem varují, že používáním příliš velkých telefonů si jejich majitelé mohou způsobit zranění. „Jak se lidé budou natahovat, aby dosáhli do všech koutů zvětšených obrazovek, můžeme se dočkat nárůstu opakovaných stresových zranění – především na palcích,“ varuje profesor university v San José Anthony Andre.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video