Klasicistní skvost v srdci vinařského kraje změní majitele | E15.cz

Klasicistní skvost v srdci vinařského kraje změní majitele

S církevními řády, významným šlechtickým rodem Kübecků a také s návštěvou Matky Terezy je spjata historie zámku ve vinařské obci Lechovice na Znojemsku. Toto původně letní sídlo mnichů z osmnáctého století se ve století devatenáctém změnilo v zámek s rozsáhlým lesoparkem, v němž roste i tisíciletý památný dub. V minulých dnech bylo na jeho prodej vypsáno výběrové řízení, které realizuje společnost Naxos, jeden z leaderů na realitním trhu. Doporučená cena představuje 15 900 000 korun, první kolo soutěže končí 7. prosince.

„Zámek by bylo možné využít například pro některý sociální program. Vzhledem k tomu, že není velký, by mohl sloužit i jako rodinné sídlo,“ říká manažer z Naxosu Ivo Bartek, jenž má prodej na starosti. Dodává, že mezi zájemci jsou mimo jiné ti, kdo hledají reprezentativní nemovitost.

Barokní letní rezidenci na návrší nad Lechovicemi postavil v první polovině 18. století řád premonstrátů. V roce 1824 koupil sídlo vídeňský měšťan Josef Lang, který je nechal přestavět na trojkřídlý jednopatrový zámek v klasicistním slohu. Jeho dcera se o tři roky později provdala za barona Karla Fridricha Kűbecka von Kűban, finančního ministra a presidenta dvorní komory rakouského císaře Ferdinanda Dobrotivého. Manželé pak panství zdědili a rodu Kűbecků patřil zámek téměř do konce druhé světové války.

V roce 1958 se z lechovického zámku stal domov pro řádové sestry. A v osmdesátých letech minulého století do něj zavítala při své návštěvě tehdejšího Československa nositelka Nobelovy ceny míru Matka Tereza.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!