KLDR pořádá maraton na počest Kim Ir-sena. Z české účasti sešlo | E15.cz

KLDR pořádá maraton na počest Kim Ir-sena. Z české účasti sešlo

Maraton, ilustrační foto
Maraton, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Severní Korea, která v uplynulých dnech denně přidávala nové výhrůžky na adresu Jižní Koreje a USA, včetně hrozeb válkou a jaderným útokem, dnes oznámila, že se připravuje na úplně jinou akci - mezinárodní maraton na počest narozenin zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Podle oficiální tiskové agentury KCNA neměli mezi běžci chybět ani zástupce takových zemí, jako je Česká republika, Ukrajina, Zimbabwe, Keňa či Etiopie. Za Českou republiku měl odjet do Severní Koreje třicetiletý Petr Pechek, z jeho startu však nakonec sešlo. Na start se 14. dubna postaví také asi 600 Severokorejců.

Dvojnásobný mistr republiky v Petr Pechek přijal spolu se svým trenérem Janem Kervitcerem pozvání, ale zhruba před dvěma týdny mu letecká společnost ve světle aktuálních událostí zrušila let. Atlet novou letenku nesháněl a start oželel, byť všechny náklady měli hradit Severokorejci. Připravuje se nyní na MČR v půlmaratonu a na Pražský maraton.

„Po dohodě s trenérem Kervitcerem jsme start našeho maratonce zrušili. Český atletický svaz ale v žádném případě nepředepisuje atletům, kde mohou či nemohou startovat - je to věc jejich volby,“ řekl podle serveru běhej.com ředitel Českého atletického svazu František Fojt.

Obvykle je vojenská přehlídka

Narozeniny severokorejského zakladatele a velkého vůdce Kim Ir-sena, dědečka nynějšího nejvyššího severokorejského představitele Kim Čong-una, připadají na 15. dubna a obvykle se slaví velkou vojenskou přehlídkou.

V loňském roce KLDR připomínala sté výročí Kim Ir-senova narození. Maratonu na jeho počest se tehdy kromě domácích závodníků zúčastnili zástupci tradičních vytrvaleckých zemí, jako jsou Keňa či Etiopie, ale také Tanzanie, Zimbabwe, Namibie a Jižní Afriky. Nechyběli vytrvalci z Číny, Tchaj-wanu, Ruska, Ukrajiny a „západní“ svět zastoupilo Švédsko.

Běhá se tradičně na předměstí Pchjongjangu Mangjongde, které bývalo původně vesnicí, v níž se zakladatel a „první a věčný“ vůdce stalinistického státu narodil a vyrůstal. V současnosti tu zbyl pouze rodný dům a různá zákoutí vztahující se k jeho dětství a také přírodní muzeum. Ostatní domy byly zbourány.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.