Komunikační síť Telegram bude blokovat zprávy islamistů

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Viktor Hanacek, picjumbo.com

Mobilní komunikační síť Telegram, kterou prý k dorozumívání a propagandě využívají bojovníci Islámského státu (IS), zablokovala kanály teroristů a postará se i v budoucnu o odhalování nepřijatelného obsahu. O prohlášení komunitní platformy, kterou v Německu spravují ruští exulanti, dnes informovala ruská agentura TASS.

„Pozorně nasloucháme všem stížnostem a podnikli jsme kroky, abychom zablokovali kanály s podezřelým obsahem,“ uvádí se v tiskovém prohlášení sítě Telegram, kterou po celém světě využívá asi 60 milionů lidí. Služba nyní navíc umožní uživatelům upozornit správce sítě na „nepřijatelnou komunikaci“.

Telegram založili bratři Pavel a Nikolaj Durovovi, ruští programátoři a úspěšní podnikatelé, tvůrci populární ruské komunitní sítě VKontaktě. Síť inspirovaná Facebookem má v Rusku přes 100 milionů uživatelů. Kontrolu nad ní ale Durovovi loni ztratili, když se jejich firmy zmocnil podnikatel blízký Kremlu. Násilnému převzetí předcházel nátlak ruské vlády, aby síť VKontaktě blokovala účty ruské opozice a ukrajinských nacionalistů.

Durovovi se vystěhovali z Moskvy do Berlína, odkud spravují a financují svůj Telegram. Síť láká uživatele hlavně silným a bezplatným šifrováním obsahu, který mohou rozesílat na neomezený počet mobilních telefonů, tabletů nebo počítačů bez obavy z prozrazení. Bezpečnostní služby by musely mít prakticky přímý fyzický přístup k danému telefonu nebo počítači, aby mohly šifrovaná data získat.

Telegram zavedl v září novou službu, díky níž mohou teroristé bezpečněji šířit svá videa a zprávy. IS začal službu využívat, když Twitter a další sociální sítě začaly blokovat jeho internetové aktivity. Teroristé měli dosud na Telegramu desítky vlastních informačních kanálů, z nichž některé mají desítky tisíc stoupenců.

Správci Telegramu dnes oznámili, že zastaveno bylo 78 podezřelých kanálů, na nichž se vedla komunikace ve dvanácti jazycích. Byl to právě Telegram, kde IS oznámil nedávný teroristický útok v Paříži a likvidaci ruského dopravního letadla v Egyptě.

Inspirace Snowdenem

Na rozdíl od Twitteru vedení Telegramu dosud kanály IS neblokovalo a islamisté jeho služby volně využívali. Bratry Durovovy inspiroval bývalý spolupracovník amerických bezpečnostních služeb Edward Snowden, který se před americkou justicí ukrývá v Moskvě.

Hlava firmy Pavel Durov se označuje za individualistu a volnomyšlenkáře s liberálním pohledem na svět. Kritiku sociálních médií vášnivě odmítá. Když v úterý jeden z ruských poslanců žádal kontrarozvědku FSB, aby Telegram zakázala, protože se stal komunikační platformou IS, reagoval Durov podrážděně: „Vláda by měla zakázat slova. Existují důkazy, že je teroristé využívají ke komunikaci.“