Konec jedné bitvy. Apple a Google urovnaly spory o patenty u smartphonů | E15.cz

Konec jedné bitvy. Apple a Google urovnaly spory o patenty u smartphonů

Konec jedné bitvy. Apple a Google urovnaly spory o patenty u smartphonů
Chytré telefony
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
vag

Americké firmy Apple a Motorola Mobility, která je součástí internetového gigantu Google, se dohodly na urovnání všech patentových sporů ohledně smartphonů. Končí tak jedna z největších a nejsledovanějších právních bitev v odvětví vyspělých technologií.

Společnosti se zároveň domluvily na vzájemné spolupráci kolem reformy patentů. „Apple a Google se také dohodly, že budou spolupracovat v některých oblastech patentové reformy,“ píše se ve sdělení.

Ve společném oznámení rovněž uvedly, že dohoda o ukončení sporů se však netýká vzájemného uznávání licencí k jejich konkrétním patentům.

Apple a firmy, které vyrábějí smartphony na bázi operačního systému Android od Googlu, na sebe po celém světě navzájem podaly stovky žalob. Snaží se tak chránit svou technologii. Spoluzakladatel Applu Steve Jobs kdysi Android označil za kradený produkt.

Obchody s Motorolou
Google koupil výrobce chytrých telefonů a tabletů Motorola Mobility v roce 2012 za 12,5 miliardy dolarů. Začátkem letošního roku ale internetový gigant mobilní divizi Motoroly prodal za necelé tři miliardy dolarů Lenovu, velkou většinu patentů si však Google ponechal.

Před dvěma týdny Apple uspěl v patentovém sporu se svým největším konkurentem na trhu s mobilními telefonu - Samsungem. Za porušení dvou patentů týkajících se technologií pro chytré telefony musí Samsung Applu zaplatit jako odškodné téměř 120 milionů dolarů. Žádné velké vítězství to ale pro Apple nebylo, původně totiž žádal 2,2 miliardy dolarů. Navíc soud přiznal i menší odškodné pro Samsung.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!