Krasobruslaři sbírají body na republiku

Budějovičtí krasobruslaři se připravují na novou sezonu. Chtějí obhájit loňské úspěchy a nabírají nové zájemce.

Nabrousili brusle a vyrazili na led. Co na tom, že kolem bylo léto. Začátkem srpna odstartovala příprava budějovického bruslařského klubu. V současné době je v plném proudu a co nevidět začnou první závodní prověrky nové sezony.
„Od října pojedou krasobruslaři každý týden soutěžit. Závody se teď dělí na dva poháry. Na český pohár, což je vyšší soutěž, a pohár ČKAS,“ upřesňuje Jana Tomanová, předsedkyně klubu.
Budějovičtí bruslaři od začátku srpna absolvovali tři soustředění. V Humpolci, Kravařích i Rokycanech. Tam přijel i jeden z nejlepších českých závodníků v párech devatenáctiletý Petr Bidař, který jezdí s partnerkou Klárou Kadlecovou. I když bylo léto, mladí závodníci strávili na ledě pětkrát týdně až tři hodiny. Další dvě pak přidávali v tělocvičně.
„Naším cílem je poslat na únorové mistrovství republiky co nejvíc závodníků. Krasobruslaři na závodech po celý rok sbírají body a nejlepších čtyřiadvacet nebo třicet – podle kategorie – pojede na mistrovství,“ vysvětluje Tomanová.
Mezi favority v kategoriích junioři a žáci patří Aneta Nováková, Sandra Ludačková a Martin Bidař. „Chtěli bychom, aby obhájili své loňské výsledky, medailové pozice,“ říká Tomanová.
Jsou tu i další, kteří v létě dřou, aby se mohli dostat mezi nejlepší. Zrovna oni se mohou prosadit právě v této sezoně.
„Pojedu na březnové finále, na které se moc těším. Určitě bych chtěla skončit na bedně,“ říká desetiletá Adéla Vonešová, která trénuje už tři roky. Nejvíc sází na jednu z nejtěžších figur - na sicku. Třináctileté Michaele Henseové, která krasobruslí sedmým rokem, zase nejvíc jdou piruety. Dvojité skoky jí dělají zatím největší problémy. Na ranní vstávání a zimu si, jak říká, zvykla.
Od října klub pořádá nábor dětí od čtyř do sedmi let do přípravky na krasobruslení. „Děti si mohou bruslení přijít vyzkoušet a potom si zaplatit celý rok nebo jen šest měsíců,“ uzavírá Tomanová.
Ve středu 22. září připravili budějovičtí krasobruslaři hodinové exhibiční vystoupení pro děti z mateřských škol v Budvar aréně. Choreografii hodinového představení nacvičili na melodie z večerníčků a pohádek.