Krize nekrize, Real Madrid utržil nejvíc v historii sportu – téměř 15 miliard | E15.cz

Krize nekrize, Real Madrid utržil nejvíc v historii sportu – téměř 15 miliard

Real Madrid a největší klenot Christiano Ronaldo
Real Madrid a největší klenot Christiano Ronaldo
• 
ZDROJ: Archiv

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pak že svět ovládá ekonomická recese. Všude to není tak horké. Real Madrid se totiž v končící loňské sezoně stal prvním sportovním klubem s ročními výnosy přes 500 milionů eur. V přepočtu na aktuální kurs to činí neuvěřitelných 14,8 miliardy korun. Vyplývá to ze 16. vydání žebříčku Fotbalové finanční ligy (Football Money League), který sestavila poradenská firma Deloitte.

Výnosy španělského klubu se zvýšily o 33,1 milionu eur na celkových 512,6 milionů eur, čímž Real Madrid rekordně již poosmé obhájil své prvenství v žebříčku Finanční ligy, a vyrovnal se tak klubu Manchester United, jenž se držel na nejvyšší pozici v letech 1996/97 až 2003/04. V roce 2011/12 vzrostly výnosy 20 nejvýdělečnějších klubů Finanční ligy o 10 procent na celkových 4,8 miliardy eur.

„To, že v jediném roce překonaly hranici 500 milionů eur, lze považovat za mimořádný úspěch. Obdivuhodný nárůst výnosů v řádu dvojciferných čísel (10procetn), kterého dvacítka nejlepších fotbalových klubů v čele s Realem Madrid dosáhla, poukazuje na sílu těchto klubů i v době ekonomických obtíží. Výnosy 20 nejlepších klubů se od roku 1996/97, kdy jsme začali žebříček sestavovat, čtyřnásobily,“ upozornil Dan Jones, partner poradenské skupiny pro sport společnosti Deloitte

I letos se čeká rekord

„Přestože osm klubů z nejlepší dvacítky zaznamenalo v roce 2011/12 pokles výnosů, ve většině případů k němu došlo kvůli méně povedeným zápasům v rámci evropské ligy spíše než vlivem ekonomické recese. Kombinované výnosy 20 klubů Finanční ligy představují více než čtvrtinu objemu výnosů evropského fotbalového trhu. Očekává se, že v roce 2012/13 nejlepší dvacítka dosáhne kombinovaných výnosů přes pět miliard eur,“ dodal Jones.

Již pátým rokem zůstává složení první šestice klubů v žebříčku Finanční ligy stejné – Real Madrid, FC Barcelona, Manchester United, Bayern Mnichov, Chelsea a Arsenal. Klub FC Barcelona opět obsadil druhou pozici a již čtvrtým rokem tak Španělsko obhájilo dominantní postavení v žebříčku.

Jediným novým klubem, který se letos ve Finanční lize umístil, je klub Newcastle United, který vytlačil španělský klub Valencia. Finanční liga 20 nejúspěšnějších klubů zahrnuje i letos především účastníky anglické Premier League, kteří obsadili v žebříčku celkem sedm příček, přičemž pět z nich se umístilo v nejlepší desítce.

Skokanem roku Manchester City

Mezi největší skokany letošního roku patří kluby Manchester City (7. místo), Borussia Dortmund (11. místo) a Neapol (15. místo), které se posunuly o pět příček a poprvé se dostaly do první desítky. Přední kluby Premier League spolu s italským klubem Juventus pak z první desítky vyřadily Internazionale a Schalke 04.

„Díky titulu mistra anglické Premier League a účasti v Lize mistrů UEFA se výnosy anglického klubu Manchester City zvýšily o 51 procent na celkových 285,6 milionů eur, což představuje největší absolutní i relativní růst ze všech klubů Finanční ligy, dodal Austin Houlihan, senior manažer poradenské skupiny pro sport společnosti Deloitte.

Chelsea, historický první londýnský klub, který se stal vítězem Ligy mistrů, obsadil v žebříčku pátou pozici. Předčasné ukončení účasti na evropské soutěži v tomto roce a kapacitní omezení jejich domovského stadionu Stamford Bridge by však mohlo vést v příštím roce k propadu.

Vzorem financování je Manchester United

Přestože výnosy klubu poklesly, ať už kvůli prohře v zápase o první místo v Premier League či v důsledku předčasného ukončení účasti jak v Lize mistrů, tak v anglickém fotbalovém poháru FA Cup, učinil Manchester United v rámci svých obchodních operací velké pokroky (třetí místo v žebříčku).

„Manchester United i nadále s úspěchem investuje do své značky po celém světě. Světově ojedinělá sponzorská smlouva, kterou klub uzavřel se společností General Motors na sedm let, zdvojnásobí výnosy, které klub od svého sponzora obdrží v první sezoně v roce 2014/15, kdy bude nová smlouva platit. Jednak toto nové sponzorství, ale i nové dohody týkající se vysílání zápasů Premier League platné od roku 2013/14, které přinesou jednotlivým anglickým klubům 20 až 30 milionů liber, pomohou anglickému Manchester United výrazně se přiblížit dvěma španělským klubům, které jsou v čele tabulky,“ konstatoval Houlihan.

Výsledky žebříčku Fotbalové finanční ligy 2011/12

Výsledky žebříčku Fotbalové finanční ligy 2011/12 Autor: Deloit

Pramen: Deloitte

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video