Banksy ozdobil bývalou věznici kresbou utíkajícího Oscara Wildea | E15.cz

Banksy ozdobil bývalou věznici kresbou utíkajícího Oscara Wildea

Banksy se přihlásil k obrazu vězně utíkajícího z nyní již bývalé věznice v britském Readingu. Postava je nápadně podobná spisovateli Oscaru Wildeovi, který zde byl vězněn v letech 1895 až 1897.
Banksy se přihlásil k obrazu vězně utíkajícího z nyní již bývalé věznice v britském Readingu. Postava je nápadně podobná spisovateli Oscaru Wildeovi, který zde byl vězněn v letech 1895 až 1897.
• 
ZDROJ: BBC

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Britský streetartový umělec Banksy potvrdil, že obraz prchajícího vězně, který se objevil na zdi vězení v anglickém městě Readingu, je jeho dílem. Banksy, kterému se stále daří tajit svou totožnost, zveřejnil video nazvané Create Escape, které zachycuje vytvoření díla.

Video se zpočátku tváří jako jedna z epizod kultovního pořadu již zesnulého amerického malíře Boba Rosse, radícího s technikami malování, poznamenala agentura AFP.

Obraz zachycuje vězně, silně připomínajícího nejznámějšího zdejšího chovance, dramatika, básníka a spisovatele Oscara Wildea, jak slézá po laně spleteném z prostěradel a přivázaném k psacímu stroji. Stalo se tak zrovna během kampaně, aby bývalá věznice napříště raději sloužila umění a umělcům, než aby se prodala na bydlení, uvedl server BBC News.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že si je vědomo, že „Banksy potvrdil odpovědnost za graffiti“, a dodalo, že „zvažuje další kroky“ a že další vyjádření poskytne „v pravý čas“.

Městská rada v Readingu vyjádřila potěšení nad tím, že se Banksy zjevně zapojil do kampaně za záchranu věznice a její přeměnu v „maják umění a kultury“. Rada také ujistila, že naléhá na ministerstvo spravedlnosti jako vlastníka zařízení, aby podniklo kroky k uchování Banksyho obrazu. Svou vděčnost „nepolapitelnému umělci a jeho týmu“ vyjádřila také sama kampaň za přeměnu věznice.

Oscar Wilde si v Readingu v letech 1895 až 1897 odpykával trest za homosexualitu a zdejší káznici ve své baladě zvěčnil jako symbol krutosti viktoriánského justičního systému.

 

Podívejte se na video, kterým se slavný výtvarník Banksy přihlásil k dílu na zdi bývalé věznice v britském Readingu:

Reading leží asi 70 kilometrů západně od Londýna. Věznice neslouží svému účelu od roku 2013 a vláda se ji snaží prodat. Ministerstvo má tento měsíc rozhodnout o dalším osudu věznice. Kampaň za přeměnu věznice v umělecké centrum podpořili podle BBC i známí herci, například Kenneth Branagh, Natalie Dormerová či Judi Denchová.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech anglického města Bristol, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla, která často kritizují současnou společnost, se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce eur. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech v USA, ve Francii nebo v palestinském Pásmu Gazy.

Kromě graffiti Banksy vytváří i obrazy na plátně. V říjnu 2019 se obraz s názvem Devolved parliament (Přenesený parlament), na němž jsou zachyceni šimpanzi v zasedacím sále Dolní sněmovny britského parlamentu, prodal dokonce za 9,9 milionu liber (tehdy 287 milionů korun). To je dosud nejvyšší částka za dílo tohoto umělce.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.