Britský humor a naivita proti americké vypočítavosti | E15.cz

Britský humor a naivita proti americké vypočítavosti

Samé hvězdy. V seriálu Epizody se představují celebrity britských a amerických sitkomů Tamsin Greigová, Matt LeBlanc a Stephen Mangan (zleva)
Samé hvězdy. V seriálu Epizody se představují celebrity britských a amerických sitkomů Tamsin Greigová, Matt LeBlanc a Stephen Mangan (zleva)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Scenárista a producent David Crane se proslavil jako jeden z hlavních tvůrců legendárního sitkomu Přátelé a byl to právě on, kdo prosadil volné pokračování s jednou z postav Joeyem. Craneova obliba Matta LeBlanca pak s koncem Joeyho nevyprchala, a tak je Joey, jak se LeBlancovi v Hollywoodu obecně přezdívá, jednou z hvězd nejnovějšího Craneova díla, seriálu Epizody. Ten dnes začíná vysílat české HBO a fanoušky amerických seriálů Epizody rozhodně překvapí.

Rozhodně se nejedná o sitkom a mnohem blíže mají Epizody k podivné směsici dramatu a hořké komedie. Diváky seznamuje s manželským párem Beverly a Seanem, kteří mají v britské televizi komediální hit. Jeho věhlas se dostane i k americkým producentům, kteří se pár i seriál snaží převést do americké televize. Co zprvu vypadá jako splněný sen o spoustě peněz, úspěchu a Hollywoodu, mění se postupně v noční můru. Stejně tak se původní chytrý seriál z prostředí britské internátní školy mění ve frašku z americké high school nazvanou Puky. A mění se i hlavní hvězda – původně ji ztělesňoval noblesní klasik britského divadla, v Americe má být hvězdou Joey, neboli Matt LeBlanc.

Všech sedm dílů Epizod je vybudováno kolem ústřední zápletky, že se britským manželům hroutí sen. A zatímco Sean se díky smířlivé povaze snaží nacházet na všem to lepší, s Mattem se spřátelí a chce dokončit pilotní díl, Beverly trpí a pomáhají jí pouze cynické glosy a návrat k cigaretám. Seriál však jde mnohem dál a jeho hlavním tématem je otevřená a dost sžíravá kritika televizní mašinerie. Zároveň je pokusem o analýzu rozdílů britského a amerického televizního humoru.

Tvůrci jdou dokonce mnohem dál a pokoušejí se o syntézu obou humoristických tradicí. Záslužný krok, jehož výsledek je však očekávatelně rozpačitý. A než si divák na koncept Epizod zvykne, může ambiciózní a vlastně ohromně zábavné dílo zavrhnout. To by však byla chyba, protože by se připravil o mnoho netradičních televizních okamžiků.

Epizody (komediální, USA / Velká Británie, 7 pokračování)

Hlavní tvůrci: David Crane, a Jeffrey Klarik
Hrají: Matt LeBlanc, Stephen Mangan, Tamsin Greigová
Vysílá: HBO
První díl: dnes od 21 hodin
Hodnocení: 80 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video