Zemětřesení 2: Epilog je nadčasovou poctou Jiřímu Schelingerovi | e15.cz

Hudební recenze: Zemětřesení 2: Epilog je nadčasovou poctou Jiřímu Schelingerovi

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Po osmadvaceti letech od Zemětřesení, první desky vzpomínkové trilogie připomínající tragicky a předčasně zesnulého zpěváka Jiřího Schelingera (1951 až 1981), vychází poslední, třetí díl nazvaný Zemětřesení 2: Epilog. A nejspíše také nejlepší.

Zemětřesení byl název alba, které jedna z nejvýraznějších pěveckých osobností tuzemské rockové scény chystala společně s nerozlučným společníkem Františkem Ringo Čechem. Poté, co Schelinger zmizel v dubnu 1981 za dosud nevysvětlených okolností v Bratislavě pod hladinou Dunaje, zůstala deska nedokončená.

Až v roce 1993 se písní chopili kytarista Miloš Dodo Doležal a spol. a album nahráli. Vrátili se k němu loni, byť v pozměněné sestavě, kdy vyšlo Zemětřesení 2, rovněž s převážně nevydanými skladbami dua Schelinger–Čech.

Trilogii nyní uzavírá Epilog, který je sice založen na tehdejších Čechových textech, o rekonstrukci původních melodií se ale autorsky pokusil Miloš D. Doležal. A to velmi podařeně a jinak.

Nejde totiž o klasické zhruba čtyřminutové hardrockové kousky, ale o čtyři rozsáhlé nefalšovaně artrockové skladby. Střídá se v nich pomalé a rychlé tempo, nechybějí rozsáhlá, propracovaná sóla velmi naléhavého vyznění – jako například téměř pinkfloydovská mezihra v písni Můžeš vejít – 21. století – a sugestivní, skutečně „schelingerovský“ zastřený zpěv Mladena Djelma.

A jako u správného art rocku, i texty, jejichž autorem je Ringo Čech, jsou velmi vážné, pohybují se na hranici filozofování o životě, minulosti i budoucnosti. Je škoda, že se jejich autor posléze vydal cestou zejména lidovější zábavy typu Dívčí válka či zkrácený Hamlet neboli Haprdáns.

Album navíc končí citací Schelingerových slov vyřčených krátce před nečekanou smrtí, mající téměř formu proroctví. Týkají se rozpadu společnosti a obsahují varování, aby Češi nenechali zajít věci příliš daleko.

Slova, která se přesně hodí i do dnešní doby. Z celého alba je každopádně cítit, s jakým citem až pokorou muzikanti k Schelingerově odkazu přistupovali. Epilog je sice krátká, půlhodinová deska, ale o to silnější než mnohé jiné podobné artrockové počiny.

 

Zemětřesení 2: Epilog 

Vydal: Warner Music ČR  
Délka: 30:37 minut 
Hodnocení: 80 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video