Islandští Sigur Rós první hvězdou festivalu Colours of Ostrava 2013 | E15.cz

Islandští Sigur Rós první hvězdou festivalu Colours of Ostrava 2013

Kapela Sigur Rós
Kapela Sigur Rós
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slavná islandská kapela Sigur Rós se stává první potvrzenou hvězdou příštího ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.

„Do Ostravy přijede tato postrocková formace, jejíž název v překladu znamená Vítězná růže, po pěti letech od zatím posledního vystoupení v České republice v roce 2008. „Návštěvníci se mohou těšit na zcela nový koncertní program, který bude také vycházet z právě připravovaného alba,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Sigur Rós založili v roce 1994 zpěvák a kytarista Jón „Jónsi“ Birgisson, baskytarista Georg Hólm a bubeník Ágúst Ævar Gunnarsson, kterého po pěti letech nahradil Orri Páll Dýrason. V roce 1998 se přidal také hráč na klávesy Kjartan Sveinsson. Název si dali po zpěvákově sestře Sigurrros (Vítězná růže), která se narodila v týdnu založení kapely. První album Von s velmi úspěšnou skladbou Leit að lífi vydali v roce 1997.

Klipy natáčené i fanoušky skupiny

Z následujícího Ágaetis byrjun se stal islandský trhák, jehož věhlas během pár týdnů přeskočil do Evropy. Pověst hudebního zjevení potvrdili v roce 2002 Sigur Rós albem ( ), na němž definitivně usadili svůj charakteristický rockový sound. V roce 2008 vydávají desku Með suð í eyrum við spilum endalaust, která má více písničkový charakter.

Po čtyřech letech se tato islandská čtveřice letos vrátila s albem Valtari plným hymnických, téměř klasicistních, ztišených skladeb s velkým emotivním nábojem. V rámci projektu nazvaném „the valtari mystery film experiment“ k nim vzniklo téměř dvě desítky videoklipů, které natočili jak významní režiséři, tak i fanoušci skupiny.

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava proběhne od 18. do 21. července 2013 opět v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren.

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video